Према речима колумнисте Ишана Тарура, план победе Зеленског ће највероватније бити далеко од стварне победе којој су се многи надали, пошто, како каже, цинизам и замореност расту са обе стране океана.
„Чак и неки од најватренијих присталица Украјине признају да истиче време пружено Западу да подржава рат Кијева“.
Истовремено, аутор наводи да међу западним владама нема консензуса о томе који део „листе жеља“ Зеленског треба испунити.
У најбољем случају, Кијев може да се нада подршци Запада током преговора о окончању сукоба, констатовао је Тарур.
У чланку се наводи да је у децембру 2022. године, када је Зеленски дочекан „бурним овацијама“ током говора у Конгресу САД, само мала група републиканаца „исмејала његову посету и огромне количине новца америчких пореских обвезника додељених за одбрану Украјине“.
Данас такав став дели велика већина Американаца, каже аутор чланка.
Поред тога, и републикански председнички кандидат Доналд Трамп скептичан је у погледу подршке Кијева, подсетио је он.
Истовремено, АП пише да је Зеленски у септембру дао савезницима три месеца да усвоје главне одредбе његовог „плана победе“.
Многи од њих нису били задовољни таквим „тесним роковима“ – за сада нико није ставио до знања да ће подржати иницијативу Зеленског, истиче агенција.
„Зеленски је обилазио западне престонице како би представио свој план другим кључним савезницима... Али ниједан од њих још није показао никакве знаке да ће подржати тај план. Неки су изразили забринутост због кратког рока који је дао савезницима – свега три месеца да усвоје главне одредбе плана, крајем септембра“, наводи се у саопштењу.
„План победе“
Шеф европске дипломатије Жозеп Борељ изјавио је раније да ће Владимир Зеленски на предстојећем самиту Савета Европе, који ће бити одржан од 17. до 18. октобра, западним лидерима представити свој „план победе“.
Зеленски је, подсетимо, претходно свој план представио америчком руководству током недавне посете САД, надајући се да ће од Запада добити још помоћи за Кијев.
План, чије одредбе нису до краја познате, подразумева стратегију за пораз Русије, састоји се од четири или пет не сасвим разумљивих тачака и представља листу захтева које би САД и ЕУ требало да испуне како би Кијев на крају могао да преговара са јаче позиције. Један од њих, како су јављали медији, био је и тај да се дозволи да Кијев напада Русију ракетама дугог домета.
Погледајте и: