ЕКОНОМИЈА

Србија потписала важан енергетски уговор, присуствовали Вучић и амбасадори Америке и Јужне Кореје

Уговор за реализацију Пројекта изградње самобалансираних соларних електрана у Србији, који ће обезбедити један гигават новоинсталисане снаге кроз соларне панеле, потписан је данас са конзорцијума компанија Хјундаи Инџениринг и УГТ Ринуаблс, у присуству председника Србије Александра Вучића.
Sputnik
Потписивању уговора, у Председништву Србије, присуствовали су и амбасадор САД Кристофер Хил и амбасадор Републике Кореје Ђанг Ву Ли.
Председник Александар Вучић изјавио је после потписивања уговора да ће Србија тим новим капацитетима моћи да надомести количине струје које увози зими када је она најскупља.
"Предвиђени су овде капацитети од једног гигавата, наравно инсталисане снаге, јер није сваки дан сунчан, али је процена да ћемо просечно моћи да произведемо негде око 1,6 до 1,8 теравата. То је невероватно важно за наш систем, зато што је то таман онолико струје колико сваке године увеземо. И обично увеземо у тренуцима када је прилично скупа и када је најтраженија на тржишту Западног Балкана", рекао је Вучић.
Председник је истакао да је врло задовољан што данас присуствује потписивању тог уговора.
"Прво, ово је део онога о чему смо говорили као о најважнијем послу који морамо да завршимо пре 2027. године. А тиче се енергетске сигурности, безбедности и могућности да имамо струју у годинама које долазе. Желим да људи знају да ми годишње потрошимо стварних 30 теравата, али суштински потрошимо 34 теравата струје зато што на мрежи изгубимо најмање четири теравата, само да то имате у виду. То је због застареле мреже, неулагања у водове, неулагања у трансформаторе, неулагања у стубове, у све то што нисмо радили у претходних 60 и 70 година.
Отправник послова Амбасаде Републике Кореје у Србији Ђанг Ву Ли изјавио је да је уговор између Србије и конзорцијума Хјундаи-УГТР о изградњу соларних електрана прекретница у економском партнерству Србије и Кореје, будући да први пут једна корејска компанија учествује у националном пројекту енергетске транзиције у Србији.
Ву Ли је након потписивања уговора истакао да је уверен да ће стручност корејских компанија помоћи Србији на путу ка енергетској транзицији.
"Споразум је значајан и због економског раста Србије, али и отварања нових радних места", навео је Ву Ли.
Он је изразио захвалност Влади Србије на поверењу и избору корејске компаније као стратешког партнера у том важном пројекту.
Отправник послова у Амбасади Кореје у Србији је подсетио да је партнерство две земље, од успостављања дипломатских односа пре 35 година, ојачало у бројним областима, посебно у економској сфери.
Уговор за реализацију Пројекта изградње без управљања и одржавања самобалансираних соларних електрана великог капацитета укупне инсталисане снаге од најмање 1.000 MWAC/1.200 MWDC са батеријским системима за складиштење електричне енергије укупне инсталисане снаге од највише 200 MW/400 MWh потписала је министар енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић и генерални директор ЕПС-а Душан Живковић.
Свој потпис испред конзорцијума ставили су генерални извршни директор УГТ Ринуаблс Адам Кортезе, председник и генерални извршни директор Хјундаи Инџениринг Хјон Сонг Хонг и стратешки менаџер Хјундаи Инџениринг огранка Београд Санг Мин-Парк.
Влада Србије усвојила је 10. октобра Закључак о пројекту изградње без управљања и одржавања самобалансираних соларних електрана великог капацитета са батеријским системима за складиштење електричне енергије у Србији, као пројекта од значаја за Србију. Њиме је предвиђена изградња соларних електрана на територијама општина Неготин, Зајечар, Оџаци, Лебане, Лесковац и Бујановац.
Пројекат обухвата развој, изградњу, пуштање у погон, управљање и одржавање ових електроенергетских постројења током две године након изградње.
Погледајте и:
Коментар