Хепатоцелуларни карцином представља најчешћи облик рака јетре и налази се на петом месту по учесталости појављивања, а на трећем месту по смртности.
Могућност лечења дефинише стадијум болести а како би се омогућила адекватна нега за оне који болују од ХЦЦ-а важне су све карике у ланцу збрињавања у здравственом систему као и учешће свих важних специјалности у доношењу заједничке одлуке о лечењу, рекли су стручњаци и представници пацијената који су још једном указали на значај превентивних прегледа и тестирања на вирус хепатитиса.
Како је данас речено, "струка стално апелује да се сви грађани бар једном у животу тестирају на вирусе хепатитиса, а ако постоји поновљени ризик за ове инфекције и више пута".
Председница Удружења за болести јетре Хронос и потпредседница европског удружења за болести јетре ЕЛПА, Ивана Драгојевић истакла је да превенција ове болести кроз лечење хепатитиса Б и Ц игра кључну улогу у смањењу учесталости ХЦЦ-а.
"Велика ствар у превенцији ове инфекције је вакцина која је у Србији део обавезног програма имунизације и добија се одмах по рођењу. Она штити од хепатитиса В и Д, а тако и од цирозе јетре и напрасне срчане смрти", истакла је Драгојевић.
Она је додала и да код пацијената који већ имају цирозу, излечење хепатитиса Ц смањује ризик од ХЦЦ-а али да он није у потпуности елиминисан и да је потребно наставити са редовним надзором, због чега се апелује на све грађане да се бар једном у животу тестирају на хепатитис Б и Ц.
"Посебно треба апеловати на упућивање на редовне ултразвучне и друге контролне прегледе јетре, особе које су у повишеном ризику од добијaња хепатоцелорног карцинома, као што су особе које имају хроничну болест јетре, имају или су имали инфекцију хепатитиса Б и Ц, гојазне особе, особе које конзумирају прекомерне количине алкохола. Оно што је циљ за наредни период је усвајање плана за превенцију и контролу вирусних хепатитиса у Републици Србији за период од 2003. до 2028. године", рекла је Драгојевић.
Инфектолог Ивана Милошевић истакла је да упркос напретку у лечењу одмаклог ХЦЦ-а излечење још није могуће али да су пацијентима у Србији постале доступне неке од најсавременијих терапија које могу да продуже њихов ток болести и укупно преживљавање.
Према подацима Регистра за рак Републике Србије у периоду од 2016. до 2021. године од малигних тумора јетре и жучних путева у просеку је оболело 855 особа и умрло 717 људи.
Како је истакнуто, правовремена дијагностика и адекватно лечење су кључни у борби са овом опаком болешћу.
Погледајте и: