Пријему у амбасади Србије су присуствовали директор Одељења за информације и штампу Министарства иностраних послова Русије Марија Захарова, руководилац Россотрудничества Евгеније Примаков, заменик министра иностраних послова Русије Александар Грушко, потпредседник Владе Србије Александар Вулин, познати научници и културни радници, као и представници српске дијаспоре у Русији.
О томе зашто су догађаји од пре 80 година важни не само из историјског аспекта, већ и из угла садашњости, говорили су многи учесници свечаног пријема.
Заменик министра иностраних послова Русије Александар Грушко казао је да Србија и Русија на правој страни историје.
„Постоје народи који стоје на страни зла, и народи који стоје на страни добра. 20. октобар је постао симбол тога да су и Србија и Русија на правој страни историје и да се боре за добро! Данашњи догађаји доказују колико је важно чувати историју и бранити истину, како никоме не би пало на памет да тежи светској доминацији, гурајући свет у понављање глобалне катастрофе коју је некада изазвао нацизам“, нагласио је Грушко.
Срби и Руси се, за разлику од много народа у Европи, поносе својим прецима који су нам донели слободу и ставили нас на бољу страну света, поручио је потпредседник Владе Србије Александар Вулин.
Он је додао да овакве годишњице постоје да би се сетили колико смо велики били и да би подсетили на то да зло не сме да се понови.
"Нисмо били успешни, зло се поновило и понавља се. Зло се понавља сваки пут када се Русима забрани да користе њихов језик. Нацизам се понавља кад год се Срби протерују са огњишта на којима су живели вековима. Фашизам покаже своје лице када се Русима забрани право да се моле Богу у својој цркви. Нацизам се појави у свом злу и величини када се Србима забрани да постоје и да имају своју државу. Зло се понови када се Србија бомбардује пред хладним очима читавог света. Зло се врати у свом свом ужасу, као да никада није било побеђено, када од Србије траже да призна Косово. Зло се врати када се руше споменици совјетским борцима и још се тражи од Руса да учествују у томе. Зло се врати када читав свет потоне у антируску хистерију у којој се забрањује Русима и да пишу и да говоре, а свету да помињу и Достојевског и Гогоља и Русију. Зло се врати, као да никада нисмо победили, када од Срба траже да уведу санкције Русији", истакао је Вулин.
Срби су се за своју слободу борили сами све до 1944. године, а слобода је коначно стигла када су заједно са Русима ослободили Београд, додао је он.
Како је рекао, када не знате где је истина, право, правда и слобода гледајте где су Срби и Руси, тамо је правда и тамо је слобода.
Нагласио је и да има пуно народа у Европи који за своју слободу треба да захвале Русији, али ту захвалност немају.
Амбасадор Србије у Русији Момчило Бабић у разговору за Спутњик је одговорио „свим русофобима“ у Србији и Русији зашто се овај празник – ослобођење Београда – не сме заборавити.
„Ово је велики дан у нашој историји. Свим русофобима и у Србији и у Русији, када мене питају шта су Руси урадили за нас, ја кажем – ослободили су Београд. Нама је ово велики датум и без руске војске односно Црвене армије, ми бисмо поднели велике жртве и можда бисмо успели да победимо Немце, али кад је руска војска дошла до Београда он је био веома брзо ослобођен“, истакао је српски амбасадор.
Он је грађанима Србије и Русије честитао ову велику победу и додао да жели да наставимо да и даље изграђујемо културу сећања.
„Морамо памтити и обележавати овакве дане вечно“, нагласио је Бабић.
Познати руски Хор Александров извео је на пријему у српској амбасади песме ратних година, из Првог и Другог светског рата.
Погледајте и: