„Украјински неонацисти данас су починили још један злочин против канонске УПЦ – овог пута су упали у Саборну цркву Архангела Михаила, највећу цркву УПЦ у земљи, који се налази у Черкасима“, подсетила је Захарова.
Она је напоменула да су лица која су упала у цркву отворила ватру на вернике, укључујући децу, жене, старија лица. Употребили су бибер спреј и истерали вернике са службе. Том приликом је повређен и хоспитализован митрополит черкаски и каневски Tеодосије.
„Релевантне институције и механизми за заштиту људских права и даље злочиначки ћуте. Такво гледање кроз прсте злочинима кијевских неонациста, који заузимају православне цркве, врше прогон верника све до физичког обрачуна, напада на свештенство, режим Зеленског схвата као охрабрење да наставе са варварским акцијама“, оцењује Захарова.
С тим у вези, Министарство спољних послова Русије поново тражи од релевантних међународних структура за људска права да испуњавају своје обавезе.
„Руска страна наставља да прикупља чињенице о недопустивим злочинима кијевског режима, укључујући против УПЦ. Снажно позивамо међународну заједницу да осуди богохулну рат кијевског режима против УПЦ“ , закључила је Захарова.
Огласиле се УН
Видео који је објављен на друштвеним мрежама, а на којем је забележен сукоб током заузимања цркве УПЦ у Черкасима, изазива забринутост, рекао је за Спутњик портпарол Канцеларије високог комесара УН за људска права Тамин ел Китан.
Како је навео, током првог инцидента који се догодио ноћас, вернике УПЦ напали су људи у војној униформи који су упали у храм.
„Полиција је саопштила да је током сукоба рањено неколико људи, у току је истрага“, рекао је портпарол.
„Иако за сада не можемо да потврдимо конкретне детаље тих догађаја, наглашавамо да је слобода вероисповести једно од основних људских права. Напади на вернике, цивиле, забрањени су међународним правом у области људских права и хуманитарним правом", закључио је ел Китан.
Украјинске власти организовале су највећи талас прогона УПЦ у савременој историји земље. Позивајући се на њену повезаност са Русијом, локалне власти у различитим деловима Украјине одлучиле су да забране деловање УПЦ. Власти су увеле санкције неким представницима свештенства УПЦ. Служба безбедности Украјине почела је да покреће кривичне поступке против свештенства УПЦ и спроводи „контраобавештајне активности“ – претресе епископа и свештеника, цркава и манастира у потрази за доказима о „антиукрајинским активностима“.
Погледајте још: