ДРУШТВО

Акција „Санта“: Хапшење припадника међународне криминалне групе у Србији, Румунији, Финској /видео/

Припадници полиције су, у оквиру међународне полицијске акције "Санта", од априла до средине октобра ухапсили укупно 20 особа осумњичених за извршење више кривичних дела у вези са оружјем, дрогом и прањем новца, изјавио је данас министар унутрашњих послова Ивица Дачић.
Sputnik
Дачић је рекао да је од укупног броја ухапшених, њих десеторо лишено слободе јуче, а ради се о организаторима те међународне организоване криминалне групе - Д.С. (1982), Н.П. (1992), Т.Р. (1969) и Ј.Д. (1988), као и припадници С.И. (1969), М.С. (1976), Б.П. (1986), Д.П. (1983), И.Ж. (1978) и Г.М. (1974), док се за једном особом интензивно трага.
Истовремено, на територији Румуније, Финске и Естоније ухапшено је укупно 16 припадника те организоване криминалне групе.
"Сумња се да су припадници ове међународне организоване криминалне групе преко привредног субјекта 'Гаги Фарм' куповали веће количине лекова који се налазе на листи психоактивних контролисаних супстанци, а потом фиктивно представљали њихову продају привредним субјектима 'Емафарм' и 'Лазарекс' са седиштем на територији АП Косово и Метохија, док су наведене лекове продавали на територији Румуније, Финске и Естоније", рекао је Дачић.
Додао је да је српска полиција у јучерашњој акцији од осумњичених запленила око 200.000 комада лекова који се налазе на листи психоактивних контролисаних супстанци, више комада оружја, око 25.000 евра и више аутомобила, као и пословну документацију.
Иначе, од априла до септембра ове године, у Србији су ухапшени чланови те организоване криминалне групе - С.Г. (1967), З.В. (1956), В.Ј. (1976), Ј.Ј. (1988), В.Ц. (1972), А.К. (1973), А.Т. (1979), В.С. (1998), И.А. (1976) и Н.Т. (1985).
"У овом периоду заплењено је више од 3.000.000 комада лекова са листе психоактивних контролисаних супстанци, који су, како се сумња, били намењени даљој продаји", навео је Дачић.
Осумњиченима је одређено задржавање до 48 часова и они ће, уз кривичну пријаву, бити приведени Јавном тужилаштву за организовани криминал, додаје се у саопштењу.
Акције хапшења српска полиција извела је у сарадњи са Јавним тужилаштвом за организовани криминал, Министарством здравља, Пореском управом, Европолом, Евроџастом и полицијама Румуније, Финске и Естоније.
Јавно тужилаштво за организовани криминал саопштило је данас да је у акцији коју су координисали Евроџаст и Еуропол, на територији Србије ухапшено 11 особа, у Румунији 14 и у Финској једна особа. У заједничкој акцији са Одељењем за сузбијање организованог кријумчарења (СБПОК), слободе је лишено 26 лица осумњичених за кријумчарење психоактивних лекова.
Током операција које су спровели национални органи Румуније, Финске, Естоније и Србије заплењено је више од шест милиона психоактивних лекова, чија тржишна вредност износи 12,5 милиона евра, наводи се у саопштењу.
Током јучерашњег дана обављен је 41 претрес у Румунији, 19 у Србији и један у Финској. Приликом претреса пронађена је и заплењена велика количина психоактивних лекова, мобилних телефона и луксузних возила.
Организована криминална група је у временском периоду од октобра 2023. до октобра 2024. године деловала широм Европе, а психоактивне лекове куповала је од организоване криминалне групе у Србији, наводи се у саопштењу Јавног тужилаштва.

Европол: Ухапшени кријумчари лекова из Србије, заплењено више од 6 милиона таблета

У акцији у којој су учествовали припадници полиција Србије, Румуније, Естоније и Финске, уз подршку Евроџаста и Европола, ухапшено је 47 особа и заплењено више од шест милиона таблета, чиме је пресечен међународни ланац кријумчарења лекова који се издају на рецепт. Таблете заплењене током операције које су спровеле власти ових земаља имају тржишну вредност од око 12,5 милиона евра, саопштио је данас и Европол.
Ова криминална мрежа се сумњичи да је набављала велике количине психоактивних медицинских таблета у Србији, које је дистрибуирала даље у Румунију, Естонију, Финску и Норвешку да би се продавале на улици.
Два главна лека која су била предмет ове нелегалне трговине на рецепт преписују лекари и намењена су за контролу паничних и анксиозних поремећаја, али пошто ове врсте лекова могу да изазову дезинхибицију, еуфорију и ублаже анксиозност, често се злоупотребљавају у рекреативне сврхе, наводи се у саопштењу Европола.
Током ове операције осим велике количине таблета заплењени су готовина, мобилни телефони, ватрено оружје и луксузни аутомобили, а у Румунији су заплењене и две куће.
Евроџаст, Европол и укључене земље удружили су снаге у заједнички истражни тим (ЈИТ) како би разбили ову криминалну мрежу, наводи се у саопштењу Европола.
Погледајте и:
Коментар