СРБИЈА

Вучевић: Антисрпска политика — једини Куртијев политички програм

Председник Владе Србије Милош Вучевић изразио је забринутост због актуелне ситуације на Косову и Метохији и једностраних потеза Приштине који, како је указао на састанку са шефицом Унмика, не доприносе смиривању тензија, већ отежавају положај Срба у јужној српској покрајини и воде ка дестабилизацији ситуације у целом региону.
Sputnik
Вучевић је, у разговору са специјалном представницом генералног секретара и шефицом Мисије привремене управе Уједињених нација на Косову и Метохији Каролин Зијаде, нагласио да премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти свакодневно наставља притисак и терор над Србима и да тиме жели да им поручи да не могу да остану и опстану на Косову и Метохији.
Антисрпска политика једини је Куртијев политички програм који нуди својим бирачима пред изборе који су заказани за фебруар 2025. године, у недостатку економског и социјалног програма, поручио је Вучевић.
Вучевић је истакао да је Влада Србије истрајна у решавању свих изазова и да ће остати посвећена очувању мира и стабилности у интересу читавог региона, као и да је неопходно извршити међународни притисак на Приштину како би дијалог са Београдом био настављен и како би био заустављен терор над српским народом.
Зијаде је изразила забринутост због дешавања која утичу на економска и социјална права Срба и осталог неалбанског становништва на АП Косову и Метохији и нагласила да је битно да се сва питања решавају у оквиру дијалога Београда и Приштине.
Она је потврдила непоколебљиву посвећеност Унмика поштовању и заштити људских права, укључујући принцип једнакости и недискриминације што је, истакла је, један од стубова оквира људских права.
Похвалила је учешће представника Војске Србије у мировним мисијама УН, оцењујући да се тиме показује спремност Србије да преузима одговорност за глобалну безбедност.

Петковић: Безбедност српског народа на КиМ озбиљно угрожена

Са Каролин Зијаде о политичко-безбедносној ситуацији на КиМ и предстојећој седници Савета безбедности УН, која је заказана за 30. октобар и на којој ће бити представљен извештај генералног секретара УН о раду Унмика, разговарао је и директор Канцеларије за КиМ Петар Петковић.
Петковић је указао на незаменљиву улогу Мисије УН на Kосову и Метохији, у очувању мира, безбедности и заштити људских права и изразио је очекивања да ће међународне организације и институције на терену испунити задатак из свог мандата и да ће бити створени услови у којима напади на Србе неће бити могући, а још мање толерисани.
Петар Петковић са шефом Унмика Каролин Зијаде
Упозоривши на чињеницу да је безбедност и сигурност српског народа на терену озбиљно угрожена, Петковић је констатовао да ће предстојећи извештај генералног секретара УН о раду Унмика бити од суштинског значаја за разумевање постојеће ситуације на КиМ и немогућих услова живота у којима се налази српски народ на КиМ, уз сагледавање свих чињеница и датих околности које су ка томе довеле.
Директор Канцеларије за КиМ је саговорницу упознао са последњим догађајима у нашој јужној покрајини, указавши да су једнострани, противправни и ескалаторни потези Приштине усмерени ка стварању неподношљивих услова за живот нашег народа и прете да доведу до његовог потпуног прогона са Косова и Метохије.
„То показује јасну намеру Аљбина Куртија да насилним гашењем српских институција, насиљем, терором и свакодневним притисцима успостави етнички чисто Косово и Метохију и доведе до његове потпуне албанизације“, истакао је Петковић.
Директор Петковић је истакао да сви проблеми са којима се наш народ у покрајини суочава, недвосмислено потврђују да је Србима на Косову и Метохији неопходно омогућити што хитније формирање Заједнице српских општина, кроз коју би била обезбеђена колективна и индивидуална права српског народа, како је предвиђено Бриселским споразумом, а што приштинске власти одбијају да спроведу више од једанаест година.
На крају разговора, Петковић је специјалној представници генералног секретара УН пренео чврсту опредељеност Београда да сачува мир и стабилност на Косову и Метохији и у региону, као и решеност да истраје на поштовању међународних правила и норми. То подразумева превасходно поштовање Резолуције 1244 Савета безбедности УН и докумената који су на снази и који се морају поштовати и примењивати, закључио је Петковић.
Погледајте и:
Коментар