СВЕТ

Суд у Риму наложио да се у Италију врате мигранти послати у Албанију

Суд у Риму наложио је да се група миграната које је Италија пребацила у прихватне центре у Албанији врати натраг у Италију, а италијанска влада је, упркос томе, најавила да ће наставити са својим спорним планом за преусмеравање тражилаца азила у иностранство, и жалити се на ову судску одлуку.
Sputnik
Суд у Риму је потенцијално задао велики ударац пројекту премијерке Ђорђе Мелони да у Албанији буду смештани мигранти који су покупљени на мору ван територије ЕУ, који је имао за циљ да одврати мигранте од поморског прелаза у Италију, пише Ројтерс.
Мелони је за понедељак сазвала седницу владе, на којој ће се донети одлука о одговору на донету пресуду, преноси агенција.
Суд је пресудио да се 12 миграната из новог албанског објекта у Ђадеру мора вратити у Италију јер се њихове земље порекла - Египат и Бангладеш, не могу сматрати безбедним.
Обраћајући се новинарима током путовања у Либан, Мелони је одлуку суда назвала "предрасудама", и рекла да је на њеној влади да одреди које су земље безбедне, а које нису, сугеришући да ће израдити нова правила за решавање питања смештаја миграната.
"Можда влада треба боље да разјасни шта је 'безбедна земља', рекла је Мелони.
Она је додала да је уверена да ће одлука суда бити поништена, као и да ће, ако буде потребно, Влада поднети жалбу Врховном суду.
Само мигранти који долазе из 22 државе које је Италија класификовала као безбедне могу бити послати у Албанију, а Египат и Бангладеш су међу њима.
У недавној пресуди Европског суда правде (ЕЦЈ) о питању миграната, на коју се позвао суд у Риму, наводи се да земља ван ЕУ не може бити проглашена сигурном, осим ако се цела њена територија не сматра слободном од опасности.
Председница суда Лусијана Санђовани је приликом објављивања одлуке додала да мигранти имају "право да буду доведени у Италију", као и да притвори нису предвиђени у примени принципа обавезујућих за националне судове, који су изнети у недавној пресуди Европског суда правде.
Мигранти ће у суботу бити превезени бродом у Италију, рекао је италијански званичник, који је желео да остане анониман.
Коментар