Диск је пречника око 15 центиметара, украшен са две спирале симбола, по једна на свакој страни. Ови симболи, њих 241, груписани су у 45 јединствених знакова који до данас нису дешифровани.
Шта овај артефакт крије и које поруке носи, остаје мистерија која фасцинира археологе и историчаре широм света.
Фестски диск потиче из минојске цивилизације, познате по изузетној уметности и архитектури, која је настањивала Крит и околна острва у источном Средоземном мору између 3100. и 1150. године пре нове ере. Верује се да је ова цивилизација у великој мериутицала на микенску цивилизацију на грчком копну.
Њени велелепни остаци ископани су крајем 19. века, а Минојци су добили име по митском краљу Миносу који је, према легенди, држао Минотаура заробљеног у лавиринту испод своје палате у Кнососу, све док атински јунак Тезеј није убио чудовиште.
Међутим, Фестски диск је пронађен у другој минојској палати, у рушевинама Фестоса, на јужној обали Крита. Овај артефакт изазвао је велико интересовање због своје сложене структуре и необичних симбола, који се не могу повезати ни са једним познатим језиком или писмом из тог периода.
На диску је приказано 45 различитих симбола, који се појављују укупно 241 пут. Неки од њих приказују људе, док други представљају животиње, биљке, оружје, алатке и друге предмете из свакодневног живота. Симболи су груписани у нешто што се чини као речи, одвојене вертикалним цртама. Међутим, иако многи стручњаци верују да су ови симболи део неког писаног језика, начин на који су функционисали или звучали остаје непознат.
Занимљиво је да су рани истраживачи веровали да симболи представљају рану форму грчког језика и да описују жртвовање животиња у храму. Међутим, како је интересовање за диск расло, појавиле су се и друге теорије. Једна теорија из 2004. сугерисала је да диск садржи писмо о спору око земље, написано на лувијском језику, древном језику који се говорио на простору данашње Турске.
Други научници веровали су да је диск написан на хетитском језику или чак на египатском језику. Постоји и тумачење да је диск заправо молитва богињи или погребна химна, али написана на потпуно непознатом језику, пише портал Лајв сајенс.
Иако је диск пронађен пре више од једног века, његова аутентичност је често била довођена у питање. Неки научници су сумњали да је у питању фалсификат, с обзиром на његов необичан облик и симболе који се не појављују на другим артефактима из минојске цивилизације. Међутим, данас се углавном прихвата да је Фестски диск аутентичан. Ипак, неки истраживачи и даље изражавају сумње, јер је овај артефакт јединствен и не постоје слични примерци из истог периода.
Један од разлога зашто је овај артефакт толико интригантан је чињеница да, упркос бројним покушајима, ниједно тумачење његових симбола није универзално прихваћено. Истраживачи из различитих области, од лингвистике до археологије, покушавали су да открију његову сврху и значење. Неки чак сугеришу да је диск можда религијског карактера, док други верују да је могао бити дипломатски или административни документ.
Погледајте и: