СРБИЈА

Како је само један разговор срушио тезу да се Србија окренула на Запад

Сви они који су хтели да поједноставе ситуацију и да кажу да се Србија окренула Западу, а да је Русија напустила Србију јер има своје приоритете, нису у праву.
Sputnik
Ово је закључак Николе Шаиновића бившег премијера Србије и потпредседника владе СР Југославије, после јучерашњег телефонског разговора између председника Руске Федерације, Владимира Путина и председника Србије, Александра Вучића.

Поклапање стратешких циљева

Шаиновић додаје да су тим чином демантоване све тезе да је Србија окренула леђа Русији, и да ће Русија „казнити“ Србију ако Александар Вучић не оде на Самит БРИКС-а у Казање иако је добио позив лично од Путина
„Телефонски разговори између два председника веома су редак начин комуникације иначе у дипломатији. А теме, и сам тон разговора, показатељ су стратешких и дугорочних интереса односа између две земље које имају огромне тешкоће и проблеме свака у свом дворишту, као и да имају своје конкретне интересе али да због тога не мењају стратешке односе,“ истиче Шаиновић.
Разумевање и поверење, запажа он, које постоји између Русије и Србије показало се да је кључно. То поверење није се стекло за два дана и неће нестати због пропуштеног састанка БРИКС-а или нечег другог.
„Ствар је много дубља. Русија разуме да Србија због свог Косова и Метохије и своје стратешке позиције по овом питању, мора да штити суверенитет свих држава да би штитила свој. Зато се и изјашњава за заштиту суверенитета Украјине. С друге стране, Србија разуме да је притисак на Русију напад, и то војни, а не политички напад, дубоко неправедан. Србија је мала држава да би то могла да заустави, али довољно велика да каже да неће увести санкције Русији. И не само то. Србија није прихватила ни једну, од двадесетак резолуција Европског парламента и Европске комисије којима се Русија напада и осуђује у сто неких појединачних детаља,“ истиче Шаиновић.
Тако да, додаје наш саговорник, све што је речено у телефонском разговору јесу стратешке позиције обе земље које нису ни мало једноставне.
СРБИЈА
"Ово ми је два пута поновио": Вучић открио о чему је причао с Путином /видео/
„Али, очигледно је да су те позиције трајне. Србија је положила испит изазова времена, јер се ништа крајње није десило. Нити је Русија оставила Србију у СБ УН, нити је Србија увела санкције Русији иако су над њом огромни притисци, Истиче Шаиновић.

Србија може да издржи

Само обележавање годишњице ослобођења Београда, додаје Шаиновић, показало је дубоке корене између два народа и зато се не треба бојати за континуитет српско-руских односа.
Али, наш саговорник напомиње да ће Запад сигурно имати реакције после овог разговора, али и да ће имати питања за Вучића због његовог израженог очекивања да ће чешће разговарати са Путином.
„Али, Србија је изградила позицију врло свесно и врло је јасно показује. Наравно да није тешко претпоставити да ће неки западни амбасадор бити незадовољан због овог телефонског разговора, али мултилатерална позиција Србије то може да издржи. Таква позиција нам је велика тековина и када је не бисмо имали било би нам много теже. Мислим да разумевање председника Путина те наше позиције и његове речи више пута изречене да „оно што је добро за Србију добро је и за Русију“. То је израз дубоког међусобног поверења,“ закључује Шаиновић.
Председник Србије Александар Вучић изјавио је после, као је рекао, пријатељског, телефонског разговара са председником Русије Владимиром Путином да Србија неће уводити санкције Русији.
Разговор је иначе уследио поводом 80. годишњице ослобођења Београда од нацистичких освајача уз помоћ Совјетске армије. У западним медијима овај разговор је пропраћен наводима да је „Србија зависна од руског гаса“, али и да председник Србије одмах после разговора са Путином, имао „одличне“ састанке са високим америчким и европским званичницима.
РУСИЈА
Кремљ се огласио поводом разговора Вучића и Путина
СРБИЈА
Вучић након разговора са Путином: Србија неће уводити санкције Русији
Коментар