„Кремљ је приметио механички тешко објашњиву стопу раста гласова у корист Санду и оних учесника референдума који се залажу за оријентацију ка Европској унији”, истакао је Песков.
Портпарол је оценио да свако ко се бар мало разуме у суштину политичких процеса може да примети ове аномалије у вези са повећањем гласова.
Он је такође нагласио да многи ипак нису присталице актуелног председника Санду.
Поред тога, портпарол Кремља је оценио да је опозиционим снагама одузета могућност да се ангажују у било каквој кампањи, односно да се укључе у изборни процес.
Песков је додао да су представници молдавске опозиције били прогањани, „одвођени у затвор, испитивани, нису им дозвољавали улазак у земљу, медији су затворени, интернет ресурси блокирани”.
Први круг председничких избора у Молдавији одржан је 20. октобра, а коначна излазност је износила 51,67 одсто. Санду је према прелиминарним подацима, након обрађених 98,51 одсто гласачких листића освојила 42,07 одсто гласова, док је кандидат испред Социјалистичке партије Александар Стојаногло освојио 26,27 одсто.
Други круг председничких избора биће одржан 3. новембра.
Санду се залаже за ЕУ и оријентацију ка Западу, док је опозиција криви за раскид веза са Русијом и издају националних интереса.
Истовремено са председничким изборима, одржан је и референдум на тему да ли Молдавија треба да се придружи Европској унији. Према резултатима обрађених 98,38 одсто гласачких листића, „за” је гласало 50,07 бирача, док се „против изјаснило 49,93 одсто.
Погледајте и: