Како је саопштено из амбасаде, разговор је вођен са првим замеником министра спољних послова Јужне Кореје Кимом Хонгкјуном.
Током разговора, јужнокорејски дипломата изнео је став владе Јужне Кореје по питању „пребацивања севернокорејских војника на територију Русије ради даљег учешћа у борбеним дејствима у Украјини“, саопштила је амбасада.
Према наводима јужнокорејског Министарства спољних послова, Ким Хонгкјун је назвао „блиску војну сарадњу“ Русије и Северне Кореје „озбиљном безбедносном претњом“ не само за Јужну Кореју, већ и за међународну заједницу, као и кршењем резолуције Савета безбедности УН и Повеље УН. Он је позвао на хитно повлачење наводно послатих севернокорејских трупа и прекид такве сарадње, коју је „снажно осудио“.
Дипломата је „строго упозорио“ да ће као одговор на дејства која „угрожавају кључне безбедносне интересе“ Јужне Кореје, ова земља сарађивати са међународном заједницом користећи сва могућа средства.
Како се наводи у саопштењу амбасаде, Зиновјев је на састанку изјавио да сарадња Москве и Пјонгјанга није усмерена против Сеула.
„Зиновјев је нагласио да се сарадња између Руске Федерације и Северне Кореје одвија у оквиру међународног права и није усмерена против безбедносних интереса Републике Кореје“, прецизира се у саопштењу.
Амбасадор је напоменуо и да Москва и Сеул имају супротстављене ставове у вези са узроцима растуће напетости на Корејском полуострву.
Јужнокорејски председник Јун Сукјол сазвао је у петак хитан састанак о безбедносним питањима у светлу тврдњи јужнокорејских обавештајних служби да је Пјонгјанг наводно одлучио да пошаље четири бригаде од укупно 12.000 војника, укључујући специјалне снаге, у специјалну операцију у Украјини.
Агенција Јонхап је такође известила да јужнокорејска влада сада разговара о реципрочним мерама, укључујући једностране санкције Русији.
Председник Русије Владимир Путин је раније, на питање да ли дозвољава могућност ангажовања севернокорејских војника у специјалној војној операцији, изјавио да Русија то „од никог није тражила“ и да за тим „нема никакве потребе“.
Путин је 14. октобра поднео Државној думи предлог закона о ратификацији споразума о свеобухватном стратешком партнерству Русије и Северене Кореје. Овај документ би требало да замени основни Споразум о пријатељству, добросуседству и сарадњи који је на снази од 9. фебруара 2000. године.
Погледајте и: