„Имамо потребне количине гаса, са којима можемо да испегламо све пикове. Чак и ако буде 10 или 20 дана минус 20 степени грађани Србије не треба да се боје, јер смо обезбедили довољне количине гаса“, рекао је Бајатовић.
Он је за ТВ Прва додао да због најаве Украјине да неће продужити споразум о транзиту гаса са Русијом, који истиче 31. децембра, најтеже било решити проблем транспорта гаса и да су сада сви "навалили" на Турски ток, али да, како је рекао, „Србијагас“ и „Гаспром“ држе карте у својим рукама.
„Цене су изузетно повољне и значајно ниже од тржишних. За очекивати је да ће доћи до ескалације сукоба на Блиском истоку, што може довести до проблема у снабдевању нафтом, раста цена нафте, а то ће сигурно изазвати и раст цена гаса, без обзира да ли је реч о берзанској цени или оној по нафтној формули“, рекао је он.
Додао је да је цена по нафтној формули споро променљива и да се мења на основу деветомесечног прорачуна.
Тако да без обзира на потенцијални раст цена нафте, за коју се предвиђа да неће бити већа од 95 долара по барелу, то у нафтној формули, која је код нас доминантна у начину на који се обрачунава цена гаса, неће битно утицати на цену.
„Биће то плус пет или 10 одсто и то на одличну цену коју имамо и не очекујем да ће нам набавна цена бити већа од 350 долара. Можемо у неком баш несрећном развоју догађаја да дођемо до 370 долара а то је и даље 100 долара јефтиније него што можемо да набавимо на тржишту“, навео је Бајатовић
Као посебно важно је истакао сигурност у снабдевању.
„То је изузетно добра ствар. И то смо добро решили и то су двојица председника Александар Вучић и Владимир Путин у разговору и потврдила“, рекао је он.
Погледајте и: