Подкаст

АПР прогласио 100 НАЈ компанија у Србији: Како да их буде више? | Енергија Спутњика

Агенција за привредне регистре објавила је да је 100 привредних друштава са највећим нето добитком у 2023. години остварило 44,4 одсто нето добитка целе привреде. У Србији је 100 највећих привредних друштава остварило 29,3 одсто прихода целе привреде.
Sputnik
Прецизирано је да је 100 привредних друштава са највећим нето добитком у 2023. години остварило 44,4 одсто нето добитка целе привреде, просечно учествујући у основним финансијским показатељима са 26,6 одсто, а запошљавали су 212.480 радника, односно 16,2 одсто од укупног броја запослених у привредним друштвима.
Ова статистика показује да је најуспешније привредно друштво у 2023. години „Електропривреда Србије“ (ЕПС) са 8,7 одсто нето добитка и 2,7 одсто пословних прихода привреде.
„Успешно пословање ЕПС-а остварено је коришћењем знатних финансијских ресурса, а на првом месту је и по ангажованој пословној имовини“, пише у Извештају објављеном на сајту АПР.
Саговорника „Енергије Спутњика”, професора др Михајла Рабреновића, стручњака за стратешки менаџмент и корпоративно управљање питамо шта конкретно значи констатација „коришћењем знатних финансијских ресурса“.
Занимљиво је да је ЕПС успео да буде успешан и поред тога што је држава одредила/ограничила цену електричне енергије за привреду током прошле године. Слично се дешавало, а дешава и се даље и са другим енергентима – гасом и нафтним дериватима. А попут ЕПС-а успешне су и енергетске компаније НИС и „Србијагас“. Намеће се, стога, питање колико би ове компаније биле успешније да послују на слободном тржишту?
Успешне компаније су, такође и „Србија Зиђин Мајнинг“ (Бор), „Србија Зиђин Копер“ и „Телеком“ – две рударске и једна из сектора комуникација. Због потенцијалног рударења литијума пуно је негативног расположење грађана по питању рударења уопште.
АПР у свом извештају наводи да су целокупан износ пословних прихода генерисали велики системи, од којих је 73 бонитетно способно и то једно с одличним бонитетом, а 34 с веома добрим бонитетом. Увек би, наравно, могло и боље, па саговорника „Енергије Спутњика” питамо: Шта креатори економске политике државе треба да ураде да би српске компаније (оне које раде у Србији, без обзира на власника капитала) биле још успешније?

О емисији „Енергија Спутњика“

Енергија Спутњика“ је емисија портала и радија Спутњик коју води Јелица Путниковић, стручњак за енергетику.
Теме су махом везане за енергетику и економију, локалног и глобалног карактера, а гости су стручњаци у својим пољима. Емитује се сваког уторка у 21.00.
Коментар