Путин је рекао да су односи Русије и Кине пример како треба градити односе међу државама. Како је истакао, сарадња две земље је равноправне природе. Упркос негативним спољним утицајима, Русије и Кина настављају да повећавају трговину, приметио је руски лидер.
„Након прошлогодишњих рекорда у међусобној трговини, Русија и Кина, упркос негативном спољном утицају задржавају динамику економског раста и сарадње. У периоду од јануара до августа трговински промет је, по нашим подацима, порастао за 4,5 одсто. У кинеској статистици постоји мала разлика, али генерално се наставља позитиван тренд“, казао је Путин.
Две земље успешно реализују заједничке пројекте у сфери транспорта, енергетике и пољопривреде, додао је председник. Такође, доследно реализују споразуме који су достигнути у мају у Пекингу и на маргинама самита ШОС.
Путин је нагласио да Русија и Кина јачају координацију и у сфери глобалне безбедности.
Такође је додао да је Русија током свог председавања у БРИКС урадила све што од ње зависи да ојача организацију.
Си Ђинпинг је са своје стране истакао да су у протеклих десет година руско-кинески односи издржали искушења без преседана.
„Током протекле деценије кинеско-руски односи, који су издржали тестове променљиве међународне ситуације, прошли су огроман пут и достигли су ниво без преседана“, рекао је Си Ђинпинг на састанку са руским лидером.
Како је додао, озбиљни потреси на међународној сцени не могу пољуљати чврсте односе Русије и Кине. Односи две земље су преживљавали успоне и падове, али су Русије и Кина нашле прави начин да коегзистирају као две велике суседне земље, нагласио је Си Ђинпинг.
„У условима тектонских трансформација, невиђених у протеклом веку, међународна ситуација доживљава озбиљне потресе. Међутим, то не може да пољуља моје уверење у непоколебљивост стратешког избора две земље у корист чврсте узајамне подршке, непоколебљивост дубоког вековног пријатељства између земаља и чврстину осећаја дужности као великих сила“, рекао је Си.
Такође је напоменуо да односи Кине и Русије нису усмерени против трећих земаља.
Он је рекао да је БРИКС системотворни фактор у формирању мултиполарности, те да Кина високо оцењује рад Русије у оквиру председавања у БРИКС 2024. године.
Самит БРИКС у Казању одржава се од 22. до 24. октобра. Како је рекао помоћник руског председника Јуриј Ушаков, на самиту је представљено 36 земаља, од којих 22 на највишем нивоу, а на догађају учествују и руководиоци шест међународних организација.
Погледајте још: