Колумниста листа Филип Џонстон је напоменуо да је догађај од великог значаја са становишта равнотеже снага у свету, јер су земље асоцијације заинтересоване да смање зависност од америчког долара.
Како је истакао, нови заједнички платни систем чланица БРИКС-а, чије се на којем се тренутно ради, омогућиће Москви да се ефикасније бори против санкција Запада, што ће утицати на ток сукоба у Украјини.
Нови стратешки циљ — дедоларизација
С тим у вези, колумниста британског портала „АнХерд“ Томас Фази пише да је Русија одиграла водећу улогу у развоју БРИКС-а и поставила асоцијацији нови стратешки циљ — дедоларизацију.
„Санкције Русији и замрзавање њене имовине од стране западних сила истакли су потребу за финансијском независношћу, чинећи програм дедоларизације не само пожељним, већ и неопходним. Обим трговине у валутама земаља чланица већ је премашио обим доларских трансакција. Сада је Русија поставила нови стратешки циљ организацији — дедоларизацију“, сматра Фази.
Према његовим речима, све указује на потребу стварања праве алтернативе финансијско-монетарној инфраструктури Запада, а такозвана валута БРИКС-а помогла би земљама чланицама да се заштите од западних санкција.
Самит БРИКС-а у Казању постаје прекретница за глобалну геополитику и економију, закључио је аутор чланка.
Самит БРИКС у Казању одржава се од 22. до 24. октобра. Како је рекао помоћник руског председника Јуриј Ушаков, на самиту је представљено 36 земаља, од којих 22 на највишем нивоу, а на догађају учествују и руководиоци шест међународних организација.
Погледајте и: