СРБИЈА

Словачка одлуком да затвори Канцеларију у Приштини – ставила до знања да је уз Србију

Влада Словачке коју води премијер Роберт Фиц, полази од става својих државних и националних интереса, и приближава се оним принципима који дају предност међународном праву, Повељи Уједињених нација и чињеници да је Косово и Метохија у саставу Републике Србије, каже Зоран Миливојевић поводом најаве ове државе да затвара Канцеларију у Приштини.
Sputnik
Словачка, једна од пет земаља Европске уније које не признају једнострано проглашену независност тзв. Косова, одлучила је да затвори своју Канцеларију за везу у Приштини четврт века након њеног отварања, уз објашњење да је то везано за смањење трошкова и реорганизацију дипломатске службе, са којим се саговорник Спутњика дипломата и бивши амбасадор Зоран Миливојевић баш и не слаже.

Не уклапа се у политику Словачке

„Уз сво уважавање образложења које је дала Словачка поводом затварања канцеларије у Приштини, мислим да је овде најважнија политичка одлука, да та канцеларија Словачкој није више потребна јер се не уклапа у њену актуелну политику на овим просторима што се подудара са њиховим ставом да не признају такозвану косовску државност. Влада Словачке коју води премијер Роберт Фиц, полази од става својих државни и националних интереса, и сматра да су односи са Србијом на таквом нивоу да више нема потребе за том канцеларијом,“ каже Миливојевић.
Другим речима, додаје Миливојевић, Словачка је овим чином демонстрирала да остаје чврсто на позицији непризнавања Косова.
„Тројни састанак у Корморну између Мађарске, Словачке и Србије показао је да су односи између између држава на високом нивоу и да иду у правцу стратешких односа као и да се словачка влада определила да односе са Србијом на том нивоу гају уважавајући своје ставове али и ставове Србије када је реч о КиМ.
Уједно додаје наш саговорник, то значи и да словачка влада наступа са позиције независности и уважавања сопствених интереса али значи и да Словачка подржава принципе на којима Србија брани свој територијални интегритет и суверенитет.
„Значи да се приближава оним принципима који дају предност међународном праву, Повељи Уједињених нација и чињеници да је Косово и Метохија у саставу Републике Србије. Ово је суштина ове политичке одлуке Словачке и по мени, најважнији елемента за анализу и за став према томе је пријатељски однос према Србији и значај који Словачка придаје односима са Србијом и уважавање њених принципа везано за КиМ,“ истиче Миливојевић.
Тако да, каже Миливојевић, очигледно је да тројни састанак који се десио у Коморну говори да су ове три државе предност дале суверенистичкој политици.

Ствар се суверенистичко језгро

„Словачка није признала Косово као државу, и Брисел са тим мора да рачуна а са друге стране можда Брисел треба да рачуна са једном важнијом чињеницом а то је да влада Фица води политику која уважава националне интересе и која је на линијама независности и уважавања сопствених националних интереса које је на линији суверенизма. Није зато случајно то се овде ствара једно регионално језгро суверенизма на овим просторима, а то је и показао овај тројни састанак, дакле политика која пре свега полази од државних и националних интереса,“ закључак је Миливојевића.
Одлуком Владе Словачке, Канцеларија за везу Републике Словачке у Приштини биће затворена до 31. децембра 2024. године, због реорганизације дипломатске мреже и смањења буџета, наведено је у одговору Одељења за комуникације словачког Министарства спољних и европских послова
Како се наводи, одлука о затварању Канцеларије у Приштини донета је прошлог месеца.
Иначе, Словачка не признаје једнострано проглашену независност тзв. Косова, а словачки министар спољних послова Јурај Бланар изјавио је у петак после састанка са министром спољних послова Србије Марком Ђурићем у Београду да позиција Словачке о непризнавању тзв. Косова остаје непромењена.
СРБИЈА
Словачка затвара своју Канцеларију за везу у Приштини
СРБИЈА
Суверенистички трио: Шта повезује Србију, Мађарску и Словачку
Коментар