Међу критеријумима су и да држава треба да поштује принципе деловања БРИКС-а, а посебно када је реч о доношењу одлука по принципу консензуса.
„Постоји критеријум о којем смо много пута говорили пре самита у Казању, а то је да земље не смеју да примењују једностране нелегитимне санкције према било којој од чланица БРИКС. Што се тиче европских земаља, ако говоримо о државама које су чланице ЕУ и НАТО, онда оне не пролазе критеријум непримењивања једностраних санкција“, рекао је Рјабков.
„Сада смо у фази када се све пријаве везано за БРИКС пажљиво проучавају, анализирају, након чеге ће са тим земљама бити остварени контакти. Након што су лидери земаља БРИКС у Казању дошли до заједничког именитеља шта су партнери и које критеријуме применити, сада је задатак спољнополитичких институција да воде разговоре са потенцијалним партнерима“, казао је он.
Рјабков је додао и да се о тако важним питањима не може апстрактно говорити без јасне слике о томе како сами потенцијални партнери перципирају тренутну ситуацију.
Руски дипломата је додао и да ће се након тих преговора направити списак нових категорија партнера који ће имати прилику да се приближе БРИКС-у и учествују у раду читавог низа механизама те асоцијације.