Научници у студији описују где су јаја пронађена, помоћу којих техника су изучавана и шта су истраживачи сазнали о њима.
Пре овог открића, најмање пронађено јаје диносауруса било је размера 45,5x40,4x34,4 мм. Најмање од новопронађених јаја има дужину од само 29 милиметара и такође је и најкомплетније међу њима.
Јаја су пронађена на грађевинској локацији у близини града Гуанџоу на југоистоку Кине. Та област је међу палеонтолозима позната као једна од најбољих када је реч о проналажењу јаја диносауруса. Шест јаја је било фосилизовано заједно, формирајући једну целину и сва су била у релативно добром стању.
Након три године пажљиве анализе, која је укључивала електронски микроскоп, истраживачи су закључили да су створења у јајима од неавијанског терапода.
Такође су пронашли доказе да припадају непознатом таксону, названом Minioolithus ganzhouensis. Утврђено је и да су јаја из времена пре 80 милиона година, тј. из касне креде.
Електронском микроскопијом је добијена целокупна слика и љуске и створења унутра. Истраживачи кажу да истраживачке технике нису биле деструктивне, па су јаја и даље у истом стању као кад су пронађена.
Изучавање јаја ће се наставити, укључујући нову анализу места где су пронађена будући да је оно било добро очувано и већ је пружило нове информације о томе како су диносауруси правили своја гнезда.
Истраживачи се надају да ће открити која врста диносауруса је положила јаја и сазнати више о процесу формирања док су се диносауруси развијали унутар јаја. Такође мисле да би могли сазнати више о репродуктивном процесу диносауруса уопште, пише портал Физ орг.
Погледајте и: