ЕКОНОМИЈА

Рад од куће: Један од кључних захтева кандидата у разговору за посао - како га уредити законом

Од пандемије вируса корона, рад од куће постао је обавезни део радне недеље у многим фирмама. Пандемија је прошла, али се нису сви вратили у канцеларије. Рад од куће је један од кључних захтева кандидата у разговору с потенцијалним послодавцем, али, није регулисан законом.
Sputnik
Кад неко много ради, зли језици кажу да бежи од куће. Данас није мало оних који много раде, али - од куће. Татјани је већ десет година, дом и канцеларија.
"Много сам продуктивнија када радим од куће, јер немам ометања са стране. Могу сама да организујем време, а у неку руку и себи да се посветим – да водим рачуна о томе како се храним", прича Татјана Феодоровић, представница продаје за Југоисточну Европу.
Феодоровићева каже да одлазак у канцеларију има ограничења, као и да не може да носи ствари, попут хране од куће, јер би изгледала као "покретни фрижидер".
"С обзиром на то да имам и породицу, предност је да ако ми се дете разболи, могу да останем код куће. С друге стране, не морам да пребацујем посао на колеге јер могу одређени део да одрадим од куће", истиче Татјана.
Многи европски синдикати, нарочито немачки, нису крили отпор према раду од куће. Сматрали су га етички погрешним, наводећи да је долазак у фирму вид социјализације.
"Велики број запослених бира и даље да долази у канцеларију више од 50 одсто времена. Можда осећају да могу лакше и ефикасније да заврше посао са колегама јер имају интеракцију. Социјализација, која је недостајала, доста значи, поготово након првог периода од краја короне", наводи Тамара Обрадовић из ЈТИ Србија, преноси РТС.
Рад од куће је и законодавно споран. У многим европским земљама то питање није уређено законом, као ни у Србији, али га само делимично покрива Закон о раду.
"То практично није законско решење. Донет је водич у виду смерница, који би требало на једноставан начин да покаже како би мого рад од куће практично да се организује. Отворено је и питање безбедности приликом доношења новог Закона о безбедности из јавног рада, где је законодавац покушао да дефинише рад од куће", каже Светлана Будимчевић из Унија послодаваца Србије.
Према њеним речима, рад од куће би требало најпре да буде регулисан између запосленог и послодавца.
То је, међутим, као Пандорина кутија – од обезбеђивања опреме, одређивања радног времена, питање мотивације.
Да ће морати да се регулише и законом, указује и то што је могућност рада од куће уз добру плату, све чешће захтев пожељних кадрова на разговору за посао.
Погледајте и:
Коментар