По његовим речима, самит који је одржан у Русији потпуно је засенио седницу руководећих органа Међународног монетарног фонда и Светске банке која је одржана прошле недеље у Вашингтону.
„Самит БРИКС-а је јасно ставио до знања Америци, НАТО и Европској унији да се њихови дани глобалне хегемоније и наметања своје воље свету ближе крају“, рекао је Кузњик.
Он је подсетио да у девет земаља организације већ живи преко половине светске популације и оне чине 37 светског БДП-а.
„Са друге стране, Г7 чини 30 одсто светског БДП-а, али се очекује да ће до краја деценије та бројка пасти на 28 одсто. Још 13 земаља, од преко 30 које су поднеле захтев за улазак у БРИКС, је добило статус држава партнера што је прелазна фаза за добијање статуса пуноправних чланова. То додаје још милијарду људи, што је укупно 57 одсто светске популације“, објашњава професор.
Према његовим речима, „самит БРИКС-а би у било које време био монументалан и историјски догађај, али у време глобалне претње без преседана добија додатно значење“.
Шеснаести Самит БРИКС-а, који је кључни догађај руског председавања, одржан је у Казању од 22. до 24. октобра. На Самиту БРИКС-а је усвојена заједничка Казањска декларација.
Асоцијацију су 2006. године основали Бразил, Индија, Кина и Русија, а 2011. им се придружила и Јужноафричка Република. Од 1. јануара ове године пуноправни чланови групе постали су Египат, Етиопија, Иран и УАЕ.
Погледајте још: