ЕКОНОМИЈА

Велики штрајк у ауто-индустрији у Немачкој: Хиљаде радника траже повећање плате /видео/

Хиљаде немачких радника запослених у електротехничкој и металуршкој индустрији данас су започеле серију штрајкова широм земље, захтевајући повећање плате од седам одсто.
Sputnik
Штрајкови су погодили компаније „Порше“, „Мерцедес“ и „Бе-Ем-Ве“, док „Фолксвагену“ прети могућност да затвори три фабрике у Немачкој, као и могућност масовних отпуштања и смањења плата за 10 одсто радницима који задрже посао.
Штрајкове је организовао синдикат „ИГ Метал“.
Тај синдикат такође је организовао напуштање радног места током ноћне смене у „Фолксвагеновој“ фабрици у граду Оснабрику, која ће потенцијално бити затворена.

„Боримо се за седам одсто“

Синдикат захтева повећање плата од седам одсто, док су удружења послодаваца понудила повишицу од 3,6 одсто у периоду од 27 месеци.
"Ограничење плата не отвара радна места. Наша тешка ситуација има потпуно другачије узроке од високих плата", рекао је Харалд Бак, председник радничког савета „Порше АГ“ у фабрици у Штутгарту.
Протест радника немачке аутомобилске индустрије
Око 500 запослених изашло је са радног места током ноћне смене, а затим је око 4.000 запослених ступило у штрајк током јутарње смене да би се придружили демонстрацијама, преноси Ројтерс.
''Ми нисмо узрок (проблема). Заслужили смо свој део и боримо се за седам одсто“, наводи се у саопштењу радника.
Следећа рунда разговора између „Фолксвагена“ и представника радника биће одржанау среду, али је шеф радничког савета компаније запретио да ће прекинути разговоре.
Како наводи Ројтерс, коалициона влада канцелара Олафа Шолца се суочава са изазовима због лоших изгледа за пословање, док постоји могућност да актуелна влада изгуби на изборима следеће године.
Шолц је данас одржао састанке са пословним лидерима, укључујући директора „Фолксвагена“ Оливера Блумеа, чији је тим објаснио канцелару да је брзо решење проблема мало вероватно.

Угрожено чак 186.000 радних места

Немачка трговинска и индустријска комора саопштила је да је истраживање компанија показало да се Немачка суочава са још једном годином економског пада, а да се раст не очекује ни наредне године.
''Ми се не бавимо само цикличном, већ упорном структурном кризом у Немачкој“, рекао је Мартин Ванслебен, генерални директор (ДИХК) која је спровела истраживање.
Он је рекао да је забринут због тога колико Немачка постаје економски терет за Европу и позвао на велике реформе.
Одвојено истраживање удружења аутомобилске индустрије ВДА указује да би трансформација немачке аутомобилске индустрије могла довести до губитка 186.000 радних места до 2035. године, од чега се отприлике четвртина већ догодила.
''Постаје све јасније да Европа, посебно Немачка, све више губи међународну конкурентност“, наводи се у извештају ВДА.
Како се наводи, цена струје је за немачке компаније до три пута већа него за међународне конкуренте, на пример из САД или Кине, док се земља суочава са највишим порезима и повећањем бирократских обавеза.
Међународни монетарни фонд је такође позвао на реформе у Немачкој, предлажући да влада одбаци уставом прописану горњу границу задуживања, односно дужничку кочницу, како би се подстакле инвестиције.
Министар финансија Кристијан Линднер, који је данас сазвао одвојен самит због проблема у аутомобилској индустрији, изразио је неслагање са министром економије Робертом Хабеком, који је позвао улагање од више милијарди евра за стимулисање раста индустрије.
ЕКОНОМИЈА
Фолксваген жели да затвори бар три фабрике у Немачкој и смањи плате за десет одсто
ЕКОНОМИЈА
„Ауди“ затвара фабрику у срцу Европе
Погледајте и:
Коментар