''Наша порука била је недвосмислена, ово мора да стане и одмах се оконча, ако желимо да имамо мултиетничко и демократско Косово и Метохију'', рекао је Ђурић након седнице Савета безбедности УН на којој је разматран извештај генералног секретара УН Антонија Гутереша о раду УНМИК-а.
Он је навео да је на седници истакао да Срби у АП КиМ нису само постали грађани другог реда, већ и жртве прогона, који је вишеслојан и добро документован.
''Изнели смо доказе о прогону и дискриминацији Срба на много нивоа и о једностраним потезима, о нападима на српску децу, па чак и узнемиравањима жена на националној основи, што је потпуно неприхватљиво", истакао је Ђурић.
Додао је да је на седници говорио о томе шта је довело до нових исељавања Срба са севера АП КиМ, о упадима у филијале Поштанске штедионице, у органе и установе који пружају виталне услуге Србима.
Ђурић је навео да је намерно употребљавао реч Метохија, што је, како је оценио, "можда изнервирало" министарку спољних послова привремених приштинских институција Донику Гервалу Шварц.
Додао је да је Гервала Шварц покушала да, вређајући председника Србије Александра Вучића, изазове реакције, инциденте и тензије.
''Оно што могу да кажем је да сам јој одговорио недвосмислено, да као грађанка Србије не треба да на такав начин говори о председнику који је, према међународном праву, и њен председник'', нагласио је Ђурић.
Навео је да је приштинска страна послала поруку да није за нормализацију и Србију означила као "фашистичку државу", а да је истовремено, Курти обновио кућу нацистичког сарадника Џафера Деве и произвео га у националног хероја.
"Улицама се даје његово име (Џафера Деве) и уопште кроз њега рехабилитују идеологију која не би смела да се рехабилитује'', нагласио је Ђурић.
Ђурић је истакао да је у свом обраћању јавно оголио и раскринкао настојања Куртија, да никада не буде формирана Заједница српских општина (ЗСО).
"Говорио сам о томе да се он хвали тиме да не намерава да спроведе Брисалски споразум. Курти се хвали тиме да не намерава да спроведе ни ЗСО, а његов тзв. министар унутрашњих послова се хвали тиме што не намерава да спроведе члан девет, да омогући Србима пропорционално учешће у полицији на северу Косова и Метохије", рекао је Ђурић.
Додао је да све то представља разлог за позив међународној заједници за акцију и захтев Србије да се санкционише Куртијев режим и да се промени парадигма у односима Срба и Албанаца.
"Али за то је неопходан предуслов да се они, који те односе стално ремете, санкционишу, да се у политичком смислу изолују и маргинализују", рекао је Ђурић.
Истакао је да је у обраћању послао поруку албанском народу на АП Косову и Метохију да Србија није у сукобу са албанским народом.
"Ми имамо поштовања за интересе албанског народа, имамо поштовања за традиције албанског народа, али немамо поштовања за Куртијев режим, који гази права Срба и свих других неалбанаца. Позвао сам Албанце да одбаце ову етнонационалистичку политику подела која и нас и њих на Косову и Метохији држи заробљене и која цео регион стално гура у прошлост", рекао је Ђурић.
Према његовим речима, на његову испружену руку, представница Приштине на седници, приштинска министарка спољних послова Доника Гервала Шварц је одговорила новим увредама и новим покушајима да понизи Србију.
"Ја сам уверен у то да и међу Албанцима има много оних који овакву политику не подржавају. Још више је било значајно да према међународној заједници демонстрирамо да смо ми држава која једнако третира све своје грађане, без обзира на националност", рекао је Ђурић.
Навео је да су на тврдње Гервале да на простору АП КиМ нема дискриминације и на то што је шестомесечни извештај оценила као непотпун и просрпски интониран са подсмехом реаговали и неки од присутних међународних представника на седници.
Указао је да је 20 одсто Срба под Куртијевим терором морало да напусти КиМ.
На питање како оцењује говоре амбасадора на данашњој седници СБ УН, он је одговорио да је првенствено захвалан представницима сталних чланица Савета безбедности које су подржале територијални интегритет и суверенитет Србије, али да је захвалан и оним чланицама које то нису учиниле, а проговориле су о тешком положају српског народа на АП Косову и Метохији и о томе да Куртијеве једностране и некоординисане мере подривају дијалог, опстанак српског народа и стабилност у региону.
"Мислим да то говори о томе да наша дипломатска акција има резултате и да морамо још много више да наставимо у наредном периоду да радимо на томе да придобијамо оне који не подржавају нашу позицију по питању статуса, али има простора да подрже барем људска права Срба на Косови и Метохији", додао је Ђурић.
Он је оценио да смо могли да видимо избалансирани наступ већине представника међународне заједнице и да је значајно што је и шефица УНМИК-а Каролин Зијаде изнела барем део чињеница о ономе што се дешава на АП КиМ.
Погледајте и: