Он истиче да је ЗСО један од споразума о дијалогу који је ратификован у Скупштини привремених приштинских институција 2013. године, и да, као такав, треба бити имплементиран без одлагања.
Орав напомиње да је тако нешто наглашено и у Извештају ЕК за Косово, и назива неопходним да Београд и Приштина предузму кораке напред према имплементацији Бриселског темељног споразума и Охридског анекса постигнутог 2023. године.
“Истина, није само овогодишњи извештај који се бави дијалогом, већ се и претходни, јер су се у почетку Србија и Косово договорили око нормализације односа, а Европска унија активно помаже тај процес. Дакле, има још пуно тога што треба учинити, а многе од тих обавеза су у међусобном договору које треба спровести. Апсолутно је јасно", каже он.
Говорећи о будућности дијалога, Орав истиче да ће се тек видети динамика тог процеса након конституирања нових структура у Европској унији.
“Није на мени да говорим у овом тренутку јер ја сам само шеф делегације овде на Косову, тренутно не размишљам о томе, али посебни представник Европске уније и нови високи представник морају одлучити како поступити када нова комисија дође, а надамо се да ће се то догодити 1. децембра, али могло би бити и мало касније“, наглашава Орав.
Он цматра да тзв. Косово има законску обавезу да успостави ЗСО.
“Током година у којима Косово и Србија преговарају у процесу дијалога, постигнуто је неколико споразума, а ЗСО је један од споразума. Мислим да је само један споразум ратификован у косовском парламенту с двотрећинском већином гласова. И законска је обвеза то учинити и спроводити", прецизира Орав.
Погледајте и: