Градоначелник Београда Александар Шапић је на почетку обраћања изразио саучешће породицама страдалих у јучерашњој несрећи.
Он је, говорећи о жртвама комунистичког режима, рекао да су многе ствари у нашој историји биле „прекројене“ и скупо су коштале наш народ, а оне би, како је навео, требало да се поставе на своје место како би будућим генерацијама била пружена прилика да Србију поставе на нормалнијој и здравијој основи.
„Имамо данас, нарочито у политичком животу, једну структуру људи који су суштински 'необољшевици', 'неокомунисти', прикривени под тим либералима и квази демократама, који покушавају практично исту методологију да примењују коју су, нажалост, примењивали комунисти“, навео је Шапић.
Одржан помен невиним жртвама комунистичког режима код Краљеве чесме
© Фото : Канцеларија градоначелника Београда
Према његовим речима, деведесетих година је била прва прилика да се скине „плашт комунистички“, за који оцењује да је несагледиве последице нанео српском народу.
„Био је то покушај да се он некако скине, да покушамо да се извучемо из тога - кренуло је и онда је стало. Добар део кривице био је на лажним српским националистима, који су оскрнавили родољубље и патриотизам, максимално их банализовали“, рекао је Шапић.
Он је додао да је тај покушај „пропао“, али да је велика ствар урађена када је изједначен равногорски покрет са народноослободилачким.
Шапић је рекао да, уколико желимо помирење нашег народа, неће га бити док се не дефинише шта се заиста десило након Другог светског рата.
„Покушава се данас да се под антифашизмом подвуче само један део нашег народа, који су припадали народноослободилачкој борби, партизанима. Ја сам из партизанске породице, и са једне и са друге стране. Добар део нашег народа је злоупотребљен, комунисти су их злоупотребили да би остварили своје политичке циљеве“, рекао је Шапић.
Додао је да је српски народ један од ретких народа који је имао два антифашистичка покрета и да се не сме дозволити да се етикета фашиста лепи управо онима који су први покренули ту борбу.
„Свестан сам да сам први државни званичник који је, налазећи се на позицији на којој се данас налазим, отворио неке теме које су углавном биле раније отваране од оних који нису могли да поднесу одговорност. Ја ћу своју одговорност да поднесем и подносим је од момента када сам о неким стварима почео јавно да говорим“, рекао је Шапић.
Додао је да од ствари у које верује неће одустати.
„У овом моменту за неке ствари не постоји политички већинска воља. Ја сам отворио тему измештања (гроба) Јосипа Броза, још ми нико до сада није дао једну ствар добру за српски народ и одлуку коју је донео он и његов комунистички режим, али то је сад нека друга прича“, рекао је Шапић.
Додао је да за ту одлуку тренутно не постоји политичка воља, али да то „не значи да је неће бити сутра“ и навео да од својих ставова неће одустати.
„Видећемо да ли постоји политичка воља за другу ствар, а то је постављање споменика Драгољубу Михаиловићу, за који такође сматрам да је изузетно важно“, рекао је Шапић, преноси Беоинфо.
Присутнима су се обратили и историчар Срђан Цветковић, директор Института за европске студије Миша Ђурковић и академик Матија Бећковић.
Помен је одржан код споменика жртвама комунистичког терора код Краљеве чесме, која је у сарадњи са Градом Београдом, надлежним институцијама и Спомен парком "Краљева чесма", рестаурирана прошле године.
Парастос је служио протојереј-ставрофор Илија Шмигић.
Погледајте и: