РУСИЈА

Лавров дао задатак футуристима: Када ће се код Запада пробудити савест

Англосаксонци припремају континенталну Европу за самоубилачку авантуру у виду директног оружаног сукоба са Русијом ако режим Владимира Зеленског пропадне, изјавио је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров на Међународном симпозијуму научне фантастике „Грађење будућности“.
Sputnik
„Данас Англосаксонци очекују да победе нашу земљу рукама кијевског режима, баш као и Хитлер, окупивши већину земаља Европе под нацистичким барјаком. И, као резервну варијанту, у случају неуспеха режима Зеленског, припремају континенталну Европу да се баци у самоубилачку авантуру и уђе у директан оружани сукоб са Русијом“, нагласио је министар.
Он је такође изразио жаљење што садашње владајуће елите многих европских земаља очигледно не виде за себе будућност у мултиполарном свету и траже спас „од прекоморског хегемона“.
Према његовом мишљењу, чланице НАТО-а намеравају да воде такозване одбрамбене битке далеко од својих територија, у азијско-пацифичком региону.
„Западу, а посебно Англосаксонцима, никад доста. Није довољан ни рат који су покренули против Русије у Европи. У јулу су на самиту у Вашингтону лидери НАТО-а потврдили своје захтеве за водећом улогом Алијансе не само у евроатлантском, већ и у азијско-пацифичком региону. Ако се прочита декларација НАТО-а, следи да је ова ‘одбрамбена’ Алијанса у циљу заштите територије својих чланица намеравала да води ове ‘одбрамбене’ борбе и у Јужном кинеском мору и у Тајванском мореузу, на хиљаде миља од својих обала“, напоменуо је министар.
Према његовим речима, сви разумни посматрачи схватају „да овај пут не води никуда“.
„Међутим, Американци намерно уводе војну инфраструктуру НАТО-а у воде Тихог океана, не кријући циљ да повећају притисак на Кину, Северну Кореју и Русију. Истовремено се подрива АСЕАН-центрична архитектура регионалне безбедности и сарадње у Југоисточној Азији, која је деценијама грађена на основу равноправности, уважавања међусобних интереса и консензуса“.
Министар је скренуо пажњу на процесе током којих, да би замениле отворене механизме створене око АСЕАН-а, САД и њихови савезници оснивају „такозване савезе мале геометрије као што су АУКУС, КВАД, разне четворке и тројке са укључивањем Јапана, Јужне Кореје, Аустралије и Новог Зеланда“.
„Тамо покушавају да увуку неке чланице АСЕАН-а с циљем распада ове асоцијације како би елиминисали конкурента прозападних блоковских конфигурација“, нагласио је Лавров.

Уједињење Југа и Истока са БРИКС-ом – корак ка мултиполарности

Успостављање веза између регионалних асоцијација Глобалног југа и Истока са БРИКС-ом и међусобно треба да постане важан корак ка мултиполарности, а БРИКС би могао да игра улогу у координацији приступа ових асоцијација, сматра руски министар.
Он је констатовао јачање улоге регионалних и међурегионалних међудржавних асоцијација у Африци, Азији и Латинској Америци. Министар је, између осталог, поменуо Шангајску организацију за сарадњу, Асоцијацију држава Југоисточне Азије, Лигу арапских држава и Афричку унију.
„Важан корак на путу мултиполарности требало би да буде успостављање директних контаката, хоризонталних веза између свих ових регионалних интеграционих структура, како међу собом, тако и са асоцијацијом БРИКС, где су главне државе већ представљене на глобалном нивоу, играјући улогу лидера у својим регионима. БРИКС може да послужи као једна хармонизујућа структура која омогућава меку координацију приступа интеграционих асоцијација Глобалног југа и Глобалног истока“, истакао је Лавров.
Он је додао да Русија није затворена за дијалог са Западом, али ће разматрати предлоге о обнови контаката полазећи од сопствених националних интереса.
„Посебно желим да истакнем да се не затварамо од дијалога са Западом“, рекао је он.
Према министровим речима, Москва је извукла неопходне закључке из тога како су „западни суседи преко ноћи одустали од својих комуникација и обавеза, од свих споразума“ са Русијом.
„Ако и када буду довољно сазрели да обнове контакте и уређују односе на принципима међусобног поштовања и поштеног баланса интереса, тада ћемо одлучити како ћемо се према таквим предлозима односити на основу наших националних интереса, а не оних ‘жеља’ које периодично чујемо из западних престоница“, навеи је Лавров.
Лавров је предложио сручњацима Симпозијума да размисле о томе када ће се на Западу пробудити савест и како да се западне земље подстакну да се понашају пристојно на светској сцени.
„Ваш симпозијум је о научној фантастици. Не сумњам да је његова научна природа загарантована високим квалитетом и репутацијом стручњака из многих земаља окупљених овде. Што се тиче димензије фантастике, дискусије овде ће сигурно дати повода за размишљање политичарима. И желећи да допринесем трагању за фантастичним причама, усудио бих се да вас позовем да размислите о томе када ће и да ли ће се Запад опаметити и када ће му се пробудити савест. Такав заплет би, по мом мишљењу, био занимљив“, оценио је Лавров.

„А када на Западу, тамо још има много паметних људи, када схвате да су неоколонијалне навике штетне, укључујући и за сам Запад, да бахатост руши његову репутацију... Сетимо се (високог представника ЕУ за спољну политику и безбедност Жозепа) Бореља – ‘Европа је башта у цвету, а около је џунгла’, или (државног секретара САД Ентонија) Блинкена – ‘свако ко није за столом демократије биће на менију’. Ово је цитат. Био сам ужаснут када сам ово прочитао“, додао је шеф руске дипломатије.

Осим тога, Лавров је позвао да се профантазира на тему шта земље светске већине треба да ураде како би убрзале процес опамећивања „западних колега које, између осталог, зарад будућности својих народа морају да схвате: морају се понашати пристојно“, закључио је Лавров.
Погледајте и:
Коментар