Мартиндејл је истакао да је осетио еуфорију након доласка руских трупа у село где се у том тренутку крио.
„Нисам то одмах схватио. Вероватно сам био толико навикнут на опасност да ми је требало много времена да схватим чињеницу да више нисам у опасности. Мислим да, када сам видео руску војску у селу, прво што сам осетио била је еуфорија“, рекао је он.
Према његовим речима, буквално пола сата пре њиховог доласка, док се крио у подруму куће, чуо је украјинске војнике како шетају по његовој кухињи.
На питање шта мисли о америчкој политици у украјинском правцу и да ли САД треба да обуставе војне испоруке Украјини, Мартиндејл је рекао да би сви Американци волели да верују да је оно што раде САД у име правде, да се казне злочинци, зауставе нелегалних активности.
„Али у ствари, наша земља ради управо супротно. Верујем да је у ствари то једноставно покушај америчких елита да ослабе конкуренцију из Русије. Они виде невероватан потенцијал у руским шумама, у житарицама, у нафти. Русија је веома јак конкурент. А њима још један конкурент не треба. Напори да се Кина обузда већ су пропали. Да, они добро излазе на крај са обуздавањем Европе, али нико не жели да Русија постане још један јак конкурент, због чега користе Украјину. Ово је покушај обуздавања Русије, потпуно исти као што је раније предузет у вези са Грузијом и Кавказом. Ово је покушај да се заштити свој новчаник. И никог није брига да ће то коштати људске животе“, објаснио је он.
Говорећи о томе шта Американци мисле о испорукама оружја Украјини, Мартиндејл је рекао да је то бацање новца.
„Мислим да нико у САД заиста не подржава наставак бацања новца и испоручивања оружја Украјини, а ако их и има, врло их је мало. Али колико год да се новца потроши на Украјину, производњу новог наоружања, било муниције, оклопних транспортера, овај новац се пре свега троши у Америци, што значи да се за Американце отварају нова радна места. Али на крају ће то ипак бити бацање новца. Они виде да Украјина не побеђује, па иако ‘улагање у Украјину’ доноси неку привремену корист америчкој индустрији, оно није вредно тога“, истакао је он.
Он је додао да сматра да неће бити профита од ове инвестиције и, ако Украјина изгуби рат, у шта је уверен, профит од ових инвестиција ће контролисати Русија.
Мартиндејл такође сматра објаснио да обични украјински војници желе да се врате кући.
„Последњих дана свог боравка у селу нисам срео ниједног војника из неонацистичких батаљона. Сретао сам само територијалну одбрану. Сматрају да не постоје убедљиви разлози за наставак борби. Они су уплашени. Они само желе да иду кући. Неки су чак питали да ли могу да им помогнем да се преселе у Америку. Њихов борбени дух је нестао. Али мислим да има оних који су и даље верни својим нацистичким идејама да Русија мора бити поражена, иначе ће се вратити Совјетски Савез. Али греше. Било како било, мислим да њихов морал није исти као пре годину дана.
На питање колико америчких плаћеника ради за Украјину, он је одговорио да се није директно сусретао са њима, али да је чуо да су били у граду у коме је живео.
„У лето 2022. чуо сам како неко говори енглески, а затим сам из медија сазнао да су тело Американца и његов пасош пронађени недалеко од места где сам живео. Ово, наравно, није показатељ, али нешто говори. А ако говоримо о плаћеницима из других земаља, могу рећи да је пре пар месеци у мом граду живело око сто Латиноамериканаца из Централне и Јужне Америке – Колумбије, Боливије, Мексика“, рекао је Мартиндејл.
Према његовим речима, њихов главни недостатак недостатак људи. Није остало много војника који су вољни да се боре.
Мартиндејл је објаснио и како су се мештани односили према доласку руских оружаних снага.
„Када сам одлазио, Руси су тек ушли у град. Тек су прешли линију фронта да ме евакуишу. Тако да нисам успео да видим како су моји суседи дочекали руску војску. Али мислим да би их веома топло дочекали. Организовали би прославу и срдачну добродошлицу. Мислим да се то дешава широм Украјине. Иако је сукоб трајао много дуже него што се очекивало. Иако је процес био много болнији него што смо се надали. Ипак, верујем да разумеју да се Русија бори за правду“, објаснио је он.
На питање дали у Украјини раде амерички генерали и агенти ЦИА и других служби, он је рекао да не зна тачно и да је срео само једног Енглеза који је вероватно био повезан са обавештајним службама.
Када је у питању крај сукоба у Украјини, Мартиндејл сматра да би Доналд Трамп могао да оконча овај сукоб.
„Могао би. И Камала Харис би могла. Сваки кандидат би то могао да уради ако жели. Као што сам рекао, ради се само о томе да се Америка натера, да се америчка влада натера да схвати да рат није у њиховом интересу“, истакао је он и додао да мисли да нико од њих није заинтересован за то.
На питање да ли ће тражити азил у Русији, Мартиндејл је одговорио да је тај процес већ почео.
Новинар је подсетио да је Мартиндејл помагао да се спасу животи руских војника и упитао да ли је можда спасао и неког украјинског војника?
„Сумњам да би то што сам урадио помогло да се спасу животи било којег Украјинца. Сматрам да је сваки украјински војник који активно учествује у борбеним дејстваима или убица или саучесник. Дакле, ја их доживљавам на исти начин као што бих сваког наоружаног човека који пуца у гомилу људи“, објаснио је он.
Објашњавајући шта се дешавало у зони борбених дејстава, он је рекао да док је био на селу, није се бавио пољопривредом. Имао је башту, козе, кокошке и патке, али је то често била битка за опстанак, уз опасност од пуцњаве и напада дроном.
„Највећа опасност са којом смо морали да се суочимо када сам био евакуисан били су дронови и пуцњава, углавном из дронова. Требало нам је око три-четири сата да пређемо пола километра од моје куће до периферије“, нагласио је Американац.
Он је додао да ниједном није био рањен и да је последњих дана помагао да се евакуишу људи и повежу са својом родбином.
„Једном, када сам помагао у евакуацији, чуо сам да су лансирали ракете, као да су из ‘града’, имао сам 3-4 секунде да дођем до склоништа, али ја сам само легао на пут, надајући се да ће барем то ће некако помоћи. Мој пас је био са мном, ракете су почеле да експлодирају, једна од њих на 20 метара од мене, два гелера су погодила мог пса, али мене нису“, испричао је Мартиндејл.
Такође је испричао о методама завере које је користио како не би привукао пажњу Оружаних снага Украјине.
„Пажљиво сам пратио да сва моја преписка на Телеграму буде избрисана, брисао кеш меморију и предузимао све мере предострожности“, рекао је он.
Мартиндејл је додао да, на његово изненађење, за све то време нико из Оружаних снага Украјине ниједном није проверио његов телефон. По његовом мишљењу, у томе му је могао помоћи његов амерички пасош и чињеница да је увек активно помагао мештанима који су страдали од борбених дејстава.
„Дружио сам се са људима који су заиста чекали да дође Русија, а они су били пријатељи са локалним властима, тако да сам имао добре везе“, додао је он.
Он је додао да је, очекујући долазак руске војске, замишљао је да ће доћи Руси и завести ред.
„Видео сам то овако: Доћи ће Руси и биће ред. Биће заведен ред, постојаће стабилност и законитост – нешто чега у Украјини није било више од 30 година“, закључио је он.
Како је раније саопштено, руска војска извукла је Данијела Мартиндејла из дела територије која је под контролом украјинске војске. Овај амерички држављанин је одиграо кључну улогу у припреми јуриша руских снага на Богојављенку на угљедарском правцу.
Погледајте и: