НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Сателит из свемира снимио необичан призор: Зелени вртлози на великом језеру, шта је у води /фото/

У језеру Пирамид у североисточној Невади створили су се необични зелени вртлози који могу да се виде чак из свемира.
Sputnik
У језеру, које се простире на површини од око 500 квадратних километара, скоро сваке године цветају алге, али 2024. године алги је било необично много, пише „Дејли мејл“.
Слике је направио сателит НАСА Ландсат 9, а припадници племена Паиуте који живе у том подручју, казали су да је главни разлог необичне појаве изразито висок ниво алге Nodularia spumigena.
Ради се о врсти цијанобактерије - познате као и плаво-зелена алга - којасе обично може наћи у топлим, сланкастим водама и одговорне су за зеленкаст одсјај воде која се појављује сваке године.
Иако могу изгледати лепо, те алге могу да отпуштају опасне токсине попут микроцистина који иритирају кожу и могу да проузрокују оштећење јетре и бубрега ако се прогутају.
Племе Паиуте које живи око језера Пирамид редовно прати језеро и сада су издали упозорење посетиоцима да избегавају сваки контакт с водом.
„Желимо бити сигурни да су људи свесни опасности и да не доводе своје животиње на језеро и да им не дозволеда пију воду“, рекао је Ерон Бил, руководилац програма за надзор квалитета воде и додао да ће проћи око две до три седмице док се стање не нормализује.
Језеро Пирамид налази се око 55 километара североисточно од Рина у Невади и дом је бројним врстама риба и птица, што га чини популарним местом за љубитеље дивљих животиња.
То је такође један од последњих остатака древног језера Лахонтан, које је постојало све до последњег леденог доба и једино је преостало станиште за угрожену рибу цуи-уи.
Плитке и млаке воде језера такође га чине идеалним местом за размножавање алги.
„Изгледа као супа од грашка са оном зеленом бојом“, преноси SF Chronicle.
И премда у језеру цијанобактерије цветају сваког лета или јесени, олује које су захватиле то подручје током лета проузроковале су таласе који су разбили доста материјала који се потом наталожио на дну.
Анализа квалитета воде коју је спровео Институт Естуари у Сан Франциску открила је да су се цијанобактерије посебно размножиле од краја јуна до средине октобра.
Алге имају важну улогу у одржавању језера плодним и здравим јер спречавају сунчеве зраке да допру до језерског дна што заузврат смањује водене корове који би блокирали кисеоник.
Међутим, цветање је врло отровно па у контакту с водом може доћи до кожних осипа, пролива и умора.
Токсин такође може довести до неуролошких проблема када пређе крвно-мождану баријеру и уђе у мозак.
Погледајте и:
Коментар