О својим контактима са представницима совјетске обавештајне службе у Норвешкој, Столтенберг је раније испричао у интервјуу „Фајненшел тајмсу“.
Винокуров је подсетио да је Столтенберг у свом неочекиваном интервјуу изјавио да се у младости састајао са представником совјетске спољне обавештајне службе у Норвешкој и да је на захтев норвешке контраобавештајне службе покушао да га наговори на сарадњу.
Међутим, Винокуров је додао да је сигуран да је све било потпуно супротно.
„Према неким информација, крајем 80-их и почетком 90-их година прошлог века, Јенса Столтенберга је совјетска обавештајна служба заиста разматрала у својству агента са псеудонимом ‘Стеклов’, али је он ипак одбио да сарађује и пријавио је своје контакте норвешкој полицији“, истакао је саговорник агенције.
Најважнији задатак праћење реакција НАТО-а на пораз Украјине
Осим тога, Винокуров је говорећи о задацима руске војно-обавештајне службе оценио да је данас најважнији циљ откривање могућих реакција Сједињених Америчких Држава и НАТО-а на пораз Оружаних снага Украјине.
„Најважнији задатак војне обавештајне управе тренутно је откривање потенцијалне реакције главног противника на пораз украјинске војске, као и планова и намера у вези са могућим ангажовањем здружених оружаних снага НАТО-а након што Русија оствари своје циљеве у Специјалној војној операцији“, нагласио је ветеран.
У вези са тим, истакао је Винокуров, изузетно важан задатак је праћење војно-политичке ситуације у разним регионима, пре свега Арктичком, Балтичком, Црноморско и Индо-пацифичком, где је примећена посебна активност САД и њихових савезника.
Према његовим речима, постизање денацификације Украјине без уклањања кијевског режима је немогуће.
Он је приоритетним задатком назвао „неутралисање претњи са територије Украјине, јер кијевски терористи могу покушати да дестабилизују ситуацију на територији која се граничи са руском, све до директне инвазије дубоко у Русију“.
Главна обавештајна управа Генералног штаба Оружаних снага Русије данас обележава 106. годишњицу од оснивања.
Јенс Столтенберг је од 1. октобра престао да обавља функцију генералног секретара Алијансе, а био је на тој дужности од 2014. године.
Њега је наследио бивши холандски премијер Марк Руте, чију кандидатуру су подржале све чланице НАТО-а.
Погледајте и: