Mnemiopsis leidyi, познат као морски орах, придружује се "бесмртној" медузи Turritopsis dohrnii у способности да преокрене процес старења враћајући се у млађи облик када се услови као што су периоди стреса, гладовања или повреде побољшају.
Док су морски ораси већ познати по својим изузетним својствима, укључујући регенерацију након повреде и репродукцију у фази ларве, ово ново откриће баца светло на неистражен аспект њихове биологије.
Раније су научници приметили да ова створења смањују своју величину и телесну масу током гладовања како би преживела, али су веровали да не могу да промене своје године под овим условима.
Морски биолог Јоан Сото-Ангел са норвешког универзитета у Бергену први пут је приметила овај феномен када се одрасли морски јеж у њеној лабораторији мистериозно вратио у свој облик ларве. Она је, заједно са колегом Павелом Буркхардтом, потом проучавала 65 морских ораха у контролисаним експериментима да би се разумео процес. Њихово истраживање објављено је у часопису Proceedings of the National Academy of Sciences.
Ова створења су гладовала 15 дана, а затим су храњена само минимално. Док су се смањивали, Сото-Анђео је посматрао како се њихове одрасле особе, попут режњева, постепено повлаче.
„Током неколико недеља, они не само да су преобликовали своје морфолошке карактеристике, већ су имали и потпуно другачије понашање у исхрани, типично за ларве ципидида“, рекла је научница.
Њен тим је открио да се од 50 изгладнелих морских ораха само седам потпуно опоравило, док је шест од 15 који су подвргнути природној лобектомији (уклањању режњева плућа) показало подмлађене особине.
„Чињеница да смо пронашли нову врсту која користи ову необичну 'машину за путовање кроз време' поставља фасцинантна питања о томе колико је ова способност раширена у животињском свету“, приметила је Сото-Ангел, пише Сајенс алерт.
Погледајте и: