Технологија вештачке интелигенције је коришћена за креирање "дигиталног близанца" чувене католичке цркве која се састоји од ултра-прецизног 3Д компјутерског модела који симулира објекат у физичком свету, пренео је Скај њуз.
Пројекат, назван Базилика Светог Петра, развили су Мајкрософт и Ватикан, у сарадњи са Иконемом, француским стартапом специјализованим за дигитално очување.
Током периода од три недеље, дронови, камере и ласери су коришц́ени за снимање више од 400.000 детаљних слика како би се створила тачна дигитална реплика екстеријера и унутрашњости чувене базилике, укључујући све њене мозаике, фреске и скулптуре.
АИ анализа података је била у стању да идентификује пукотине и напрслине невидљиве људском оку, пружајући основне информације за рестаураторске радове.
АИ је, такође, успела да открије претходно скривене или изгубљене мозаичке плочице и открије китњасти плафон.
Употреба технологије "дигиталних близанаца" у историјским зградама већ је показала свој потенцијал у пројектима као што је 3Д дигитални модел катедрале Нотр Дам у Паризу који је био од помоћи приликом њене реконструкције након пожара који је захватио 2019. године.
Погледајте и: