Патрушев је у интервјуу за лист „Комерсант“ поручио да је Црноморска флота Русије борбено способна и спремна да се супротстави претњама и изазовима из правца мора.
Он је поручио да Москва неће дозволити слабљење њених позиција у том региону.
„Такође, нећемо толерисати стално поморско присуство држава које не припадају црноморском региону, као ни кршење Конвенције из Монтреа“, констатовао је Патрушев.
Енглеска изгубила поморску моћ, а слабе и САД
Према његовим речима, неопходно је повећање улоге Русије у Светском океану, као и јачање сарадње Русије и пријатељских држава, пре свега из БРИКС-а, у бродоградњи и одржању безбедности поморских комуникација.
Поред тога, Патрушев је оценио да је Велика Британија изгубила своју поморску моћ, а знаци таквог опадања се сада примећују у Сједињеним Америчким Државама.
„Енглеска се својевремено прогласила ‘господарицом мора’, али се временом испоставило да је преузела велики терет и једноставно преценила своје снаге, да би на крају изгубила своју поморску моћ, што је умногоме допринело распаду Британске империје“, истакао је званичник.
Он је додао да служба у британској морнарици више није питање престижа.
„Знаци пада поморске моћи приметни су и код САД. На папиру имају огромну флоту, а заправо је присутан низак морал морнара, хроничан недостатак људства, ремонтних капацитета и радника у бродоградилиштима“, нагласио је Патрушев.
Он је истакао да, упркос агресивним дејствима Кијева у овом региону, које координишу стручњаци из НАТО-а, Русија није претрпела никакав пораз на Црном мору.
САД и Енглеска спремају нове провокације
Званичник се осврнуо и на диверзију на гасоводима „Северни ток“, оценивши да су само НАТО снаге биле способне да изврше терористички акт на гасоводима, јер Украјина нема ни технику, ни стручњаке за то.
Он је такође упозорио да би САД и Велика Британија могле да изведу нове терористичке нападе сличне диверзији на „Северном току“.
„Према расположивим информацијама, Американци и Енглези диверзију на 'Северним токовима' сматрају једном од многих метода унапређења својих економских интереса. Они могу извести нападе на нове инфраструктурне објекте, укључујући поморске оптичке каблове, који омогућавају комуникацију у целом свету“, казао је Патрушев.
У вези са тим, али и са ступањем Шведске и Финске у НАТО, Патрушев је подвукао да Русија предузима додатне мере да осигура своју безбедност у Балтичком мору у вези са придружењем тих држава Алијанси.
„Тренутно је осигурање безбедности на Балтику најважнији војно-политички задатак Русије“, оценио је Патрушев.
Према његовим речима, САД и њихови савезници у Европи заузели су курс ка милитаризацији Балтичког мора.
Погледајте и: