"Србија је пример како се према мигрантима поступа било да су они илегални или регуларни. Када је реч о ирегуларним миграцијама, ми смо са Мађарском успели готово потпуно да зауставимо ток илегалне миграције према Мађарској, тако да је проценат илегалних прелазака државне границе смањен за више од 70 одсто у односу на прошлу годину", рекао је Дачић, саопштено је из Министарства унутрашњих послова.
Он је то истакао после седме по реду Министарске конференције Будимпештанског процеса и додао да је на овогодишњем заседању усвојен план активности за наредних пет година са циљем да се миграције што више уведу у легалне токове, спрече даље илегалне миграције и да се према мигрантима поступа у складу са међународним нормама и конвенцијама.
Рекао је да је однос Србије према мигрантима на високом цивилизацијском нивоу, као и да није забележен ниједан инцидент према мигрантима на основу њиховог порекла или због тога што су мигранти.
Према његовим речима, треба много радити на плану потписивања споразума о реадмисији односно, повратку миграната у земље порекла.
"Зато је овај Будимпештански процес добра прилика за размену искустава у присуству великог броја министара. Овде су били присутни министри из нашег региона, Северне Македоније, Црне Горе, Босне и Херцеговине, као и Мађарске, Турске и Јерменије. Били су присутни и министри из Ирака, Таџикистана и Пакистана што је важно, јер је реч о земљама посебно, Пакистан и Ирак, одакле долази велики број миграната", објаснио је Дачић.
Министар је нагласио да Будимпештански процес, који је основан још 1993. године, а којим ове године председава Турска, са копредседавајућом Мађарском, представља један значајан међународни форум, који расправља о проблему миграција и опште мобилности држава да се активно укључе у решавање овог питања.