Примаков, који руководи Федералном агенцијом за послове Заједнице независних држава, у Београду борави као један од учесника међународне научне конференције „Дугорочне последице бомбардовања Југославије на српско друштво и формирање мултиполарног света“, која се одржава у Руском дому у Београду.
Говорећи о последицама НАТО бомбардовања Југославије, Примаков је истакао да се оне огледају на више нивоа, а пре свега на нивоу демографије, здравствене заштите, као и економије и индустрије.
„Постоје и глобалне последице, велике, политичке, које се односе на сферу међународног права и међународних односа. Русија полази од тога да је једна од тих последица офанзива НАТО-а ка нашим границама, померање, односно приближавање војне инфраструктуре НАТО-а према нашим границама и претња безбедности Руске Федерације из најближег суседства“, рекао је Примаков.
Према његовим речима, сви данас одлично знају да сукоб у Украјини није почео 2022. године, када је почела и Специјална војна операција, него много раније, чак и пре 2014. године и државног преврата у Кијеву, односно промене украјинског режима.
„Све то од нас захтева да обновимо систем међународног права, јер ми схватамо да оно што говоре представници Запада о међународним правилима, о свету заснованом на правилима, важи само у зависности од конкретне ситуације. Ако желе да признају Косово, на пример, без икаквог референдума, онда признају Косово. Ако не желе да признају Крим, не признају га. И тако даље. Све те ситуације имају свој извор у 1999. години“, истакао је Примаков.
Према његовим речима, пред човечанством је веома тежак задатак, а мало ко зна како ће тај задатак бити реализован.
„То је обнављање међународног права, обнова поверења међу државама, обнављање обавеза и поштовања оних споразума који постоје међу земљама“, нагласио је Примаков.