Министарка за заштиту животне средине Ирена Вујовић рекла је да је постројење за третман отпада и производњу енергије од њега у Винчи изграђено по свим стандардима, као и да су све раније посете имале за циљ да скрену пажњу на важност тог објекта.
"Енергана коју смо данас свечано пустили у рад важна је пре свега и зато што отпад претвара у топлотну и електричну енергију која ће задовољити потребе великог броја Београђана. Важно је и што су радом овог постројења смањене емисије угљен-диоксида за 210.000 тона, чиме се доприноси унапређењу квалитета ваздуха. Такође, постројење има и паметне системе и аларме који ће сигнализирати уколико дође до прекорачења емисија", рекла је Вујовићева.
Према њеним речима, овим пројектом показујемо колико смо посвећени зеленој агенди, цируларној економији, као и свим другим пројектима који треба да побољшају квалитет живота свих грађана. Додала је да поред тог постројења, у овом комплексу постоји и депонија грађевинског и инертног отпада и све што је потребно грађанима престонице, као и да је у плану изградња постројења за сакупљање депонијског гаса.
"Чека нас још посла, али извесно је да је направљен велики искорак на боље када је реч о управљању отпадом", рекла је Вујовићева.
Она је нагласила да министарство на чијем је челу има за циљ да реши систем управљања отпадом и у другим деловима земље, не само у Београду.
Министарка је захвалила грађанима Београда на стрпљењу, додајући да Министарство интензивно ради и на постројењу за сакупљење депонијског гаса.
"Желим да се захвалим и конзорцијуму јавно-приватних партнера на могућности да користимо најбоља искуства и технологије који су примењивани у много развијенијим земљама", рекла је она.
Постројење за прераду отпада у производњи енергије у Винчи
© Tanjug / MINISTARSTVO ZA ZAŠTITU ŽIVOTNE SREDINE/ JOVANA ROŠUL
Говорећи о квалитету ваздуха, Вујовићева је рекла да је Београд с времена на време имао прекорачења количине недозвољених честица, те да је циљ оваквих постројења - управо смањење негативног утицаја на животну средину. Она је додала да је Министарство за следећу годину определило рекордан буџет са циљем још боље заштите животне средине.
Дирекор компаније "Бео Чиста енергија" Владимир Миловановић подсетио је да је то постројење почело да ради 1. јула ове године и да се у њему дневно сагори несто више од 1.000 тона комуналног отпада.
Миловановић је навео да грађани Београда годишње створе више од 600.000 тона комуналног отпада, а да је капацитет постројења прерада 340.000 тона отпада, док се остатак одлаже на депонију.
"То је значајно повећање у односу на уговорене количине али са градском влашћу радимо на томе да се додатним системима и методама смањи количина отпада која ће убудуће одлазити на депонију", рекао је Миловановић.
Постројење термоенергане Винча је снаге 30,24 мегавата електричне енергије и 50,5 мегавата топлотне енергије и обезбедиће струју за пет одсто домаћинстава у Београду, као и топлотну енергију за грејање 10 одсто домаћинстава.
Након изјава за медије, челници компаније "Бео чиста енергија" су, у друштву министарке Вујовић и амбасадора Француске и Јапана, као и директора Канцеларије Европске банке за обнову и развој (ЕБРД) Матеа Коланђелија, обишли постројење.
Погледајте и: