На међународној конференцији „Дугорочне последице бомбардовања Југославије по српско друштво и формирање мултиполарног света“, која се одржава у Руском дому у Београду, Вулин је истакао да је отпор српског народа НАТО-у означио почетак краја униполарног света.
„Те 1999. године НАТО-пакт није имао ниједног политичког, војног, или економског противника. Нико на свету се није озбиљно супротставио идеји униполарног света. Те 1999. године нико није подсетио НАТО на обећање дато Русији да неће бити ширења на исток. Нико, ниједна велика сила, ниједна нуклеарна сила нашег света, није питала НАТО-пакт какви су му планови, зашто је изабрао Југославију и Србе за своје непријатеље, и није питао, када је бомбардовање почело, када ће се завршити. Те 1999. године униполарни свет је био на свом врхунцу, и то је био почетак његовог краја“, рекао је Вулин.
Он је, такође, истакао да се сваки житељ СР Југославије одлично сећа где је био и шта је радио 24. марта 1999. године, када је почело НАТО бомбардовање.
„Зато нема те силе, нема те политике, нема тог подмићивања, које Србе може натерати да постану део НАТО-пакта, бар док не умре ова генерација, која се сећа сећа тог 24. марта. То је дугорочна последица НАТО агресије. Буђење читавог света и буђење српског народа, у смислу тврдоглавог отпора - да никада не можемо да постанемо део те организације“, нагласио је Вулин.
Осврћући се на страдање српског народа током Првог и Другог светског рата, као и у ратовима деведесетих година и НАТО бомбардовању, када су цивилне жртве означаване циничном кованицом „колатерална штета“, Вулин је истакао да је управо ревизија резултата светских ратова и довела до догађаја 1999. године и омогућила и потоње сукобе широм света.
„Нема генерације у историји српског народа која није учествовала у најмање једном рату. Не зато што смо ратове желели, већ зато што смо ту где јесмо. Не зато што смо народ жедан рата, већ зато што смо народ који је жедан слободе. Молим се само за то да једног дана одрасте читава једна генерација која није доживела рат у читавој дужини свог богатог људског века, генерација која неће моћи да исприча ниједну ратну причу. Не знам да ли ћемо успети у томе, али знам да се нада да хоћемо родила 1999. године, када је униполарни свет дошао до свог врхунца и када је читав свет схватио да се злу мора супротставити. Једина нада да ћемо дочекати генерацију без рата јесте управо мултиполарни свет, односно успостављање правила која ће нас штитити“, рекао је Вулин.
Харченко: Запад у Украјини понавља југословенски сценарио
Амбасадор Русије у Србији Александар Боцан-Харченко рекао је на скупу да је украјински сценарио припремљен на исти начин као и југословенски, те да се прецизно понавља, почев од обнављања нацизма, налик на обнову усташког покрета деведесетих година у Хрватској, преко јачања мржње међу народима, усађивања идеја о сепаратизму и тероризму, све до непоштовања основних принципа прописаних Повељом Уједињених нација.
„Да би се разумеле последице западне политике у Југославији, треба погледати говор руског председника на недавно одржаном Валдајском форуму. Запад је имао своје унапред зацртане циљеве, а главни међу њима јесте учвршћивање НАТО-а“, истакао је руски амбасадор.
Према његовој оцени, косовска криза није решена, и није могла бити решена, јер је Запад, кријући се иза преговора, заправо наоружавао косовске Албанце, како би припремио терен за војну операцију. На исти начин Запад је то учинио, како је подсетио Боцан-Харченко, и у Украјини, када је одуговлачио преговоре како би купио време да наоружа Кијев.
Руски амбасадор је, такође, истакао да је Кумановски споразум, који је потписан након завршетка НАТО бомбардовања СР Југославије, уз Резолуцију 1244 Уједињених нација, добар документ јер јасно говори о територијалној целовитости СРЈ, али да Сједињене Америчке Државе, Европска унија и њихови савезници у НАТО-у не поштују те документе јер нису у складу с њиховим интересима.
Боцан-Харченко је, такође, оценио да се дијалог Београда и Приштине под окриљем Европске уније не може да доведе до решења косовског питања јер се преговори воде са циљем да НАТО има контролу над територијом Косова и Метохије. Он је истакао да се мора извршити притисак на Приштину, која не поштује ниједан договор.
Конференција је почела видео обраћањем председника руске Думе Вјачеслава Володина, а на њој учествује и Eвгенијe Примаков, руководилац Федералне агенције за питања Заједнице Независних Држава, сународника у расејању и међународну друштвену сарадњу ,,Россотрудничество“. Своје виђење дугорочних последица бомбардовања Југославије на скупу су изнели и бројни научници из Србије, Русије, али и Сирије, Ирака, Ирана, као и Бразила, Немачке, Канаде и Француске.