Овако за Спутњик прекидање дипломатских односа Турске са Израелом коментарише новинар, дугогодишњи дописник из Турске, Борислав Коркоделовић:
„Такође треба имати у виду да Хамас има значајно присуство у Турској. Еродган се никада у потпуности није оградио од њега, званичници Хамаса су посећивали Турску, нарочито убијени Исмаил Ханије, он је био редован гост“.
Анкара ставила тачку
Турски председник изјавио је да је та земља прекинула односе са Израелом, да их у овом тренутку нема уопште и да Анкара не предузима никакве кораке за развој сарадње у будућности.
„Прекинули смо трговину и везе са Израелом и тачка. Подржавамо Палестину у њеној праведној ствари до краја. Тражићемо од тиранина Нетанијахуа и његове банде да одговарају за своја дела пред законом. Бићемо уз потлачене до краја“, нагласио је Ердоган.
Сунитски притисак на Израел
Турски председник навео је да постоји потреба за повећањем дипломатског притиска на Израел, за који верује да ће га сатерати у ћошак и допринети брзом решавању кризе у Појасу Газе.
„Радимо са арапским и турским земљама како бисмо показали да имамо један глас и једно срце“, рекао је Ердоган.
Поред тога што Хамас има значајно присуство у Турској, Корокоделовић каже да треба имати у виду да су и Хамас и Палестинци, поред свих конфесија које су заступљене у том националном телу, пре свега сунити.
Ривалство са Саудијском Арабијом
Он верује да је после самита у Ријаду, Ердоган овим потезом можда желео да покаже настојање да Турска буде прва међу исламским земљама у сунитском свету, једна од водећих сунитских сила.
„Турска је ривал са Саудијском Арабијом око примата у сунитском свету, а генерално, можда више него икада на речима је исламски свет, нарочито суниткси, на страни Палестинаца. Не види се то можда толико што се тиче подршке у смислу јачања отпора Хамаса, евентуално Хезболаха, мада је он шиитски. Не види се та подршка толико у одбрани, колико вербална подршка постоји. Дакле, постоји моменат надметања Турске и Саудијске Арабије око примата у сунитском свету“.
Економске односе тешко прекинути
Коркоделовић каже да је, без обзира на све наведене чињенице, ипак помало скептичан према овој одлуци, јер су Турској као великој земљи са значајним становништвом потребни извори прихода. Она има велике користи од привредне сарадње са Израелом, а Ердоган је играч који увек игра на карту користи за своју земљу и народ.
„Прекид трговинских односа, који се догодио у мају, велико је питање, јер 40 одсто израелске нафте која притиче пре свега из Казахстана и Азербејџана иде преко Турске, па нису све турске луке до данас биле затворене за израелску трговину. Алтернативни медији, који се веома критички односе према Ердогану, сматрају да је Труска као велика муслиманска земља и много раније требала да предузме тај корак и да се ова трговина не одвија чак ни неким илегалним каналима“, каже Коркоделовић.
Он додаје и да су до нове одлуке и групе израелских туриста неометано долазиле у Труску, што не би требало да се дешава када су економски односи у прекиду.
Погледајте и: