СВЕТ

Западни медији: Француска – последња земља у Европи која још увек тренира голубове за војску

Француска војска је последња у Европи која обучава голубове писмоноше као што су то радили током Првог и Другог светског рата, када су птице биле главно средство комуникације на бојном пољу, пише лист НЗЗ.
Sputnik
Голубови писмоноше су почетком 20. века били једино поуздано средство комуникације на бојном пољу. У јуну 1916. године, када је код Вердена избила најкрвавија битка Првог светског рата, француски и немачки војници су се четири месеца борили за сваки квадратни метар.
А када су Немци коначно успели да опколе стратешки важан војни објекат и прекину све комуникационе канале, голуб по имену Вајлант је донео вест о озбиљној ситуацији на бојном пољу. Стигао је рањен и предао поруку са речима: „Ово је мој последњи голуб“. Иако је тврђава пала у руке Немаца, стотине војника је евакуисано, а птица је одликована.
У Француској голубове данас тренирају у тврђави, историјском војном објекту у Сирену удаљеном свега неколико минута вожње од Париза. Тамо се налази преко 150 војних голубова француске војске.
Француска, која се поноси тиме што има једну од најсавременијих армија у Европи са носачима авиона, нуклеарним подморницама и ракетним системима последња је земља на континенту која и даље има голубове писмоноше, пише лист.
Птице имају приступ 26 хектара зелених површина и шест голубарника са погледом на престоницу и Ајфелов торањ. Човек који их тренира, Силвен, 2014. године се придружио Осмом пуку за везе француске војске који контролише комуникационе и информационе системе војске и обезбеђује брзу и безбедну предају вести и наредби. Голубови званично припадају пуку, али о њима брине Силвен.
„Почињемо са кратким летовима, а затим се све више удаљавамо од голубарника“, објашњава он. У зависности од обуке, птице се пуштају појединачно или у групама и морају да пронађу пут кући. На овај начин младе птице постепено развијају неопходне мишиће и стичу искуство у лету.
Ту су и голубови спринтери који могу да достигну максималну брзину од 120 километара на сат на удаљености до 100 километара. Има и оних издржљивијих који лако могу да пређу и удаљеност од 1.000 километара.
Такође се наводи да се Француска плаши да се одрекне своје армије голубова због Кине јер су управо Кинези први увели птице у шпијунажу.
Кина је још 2010. године саопштила да формира „резервну армију голубова“ која би помогла у одржавању традиционалне комуникације у Народноослободилачкој армији у случају рата. Тада је у Ченгдуу обучено више од 10.000 голубова, пише лист. Они би служили за пренос информација уколико би били масовно оштећени сви видови комуникације, како електронска, тако и телефонска.
Пернати специјалци: Голубови у војној служби
Погледајте још:
Коментар