РЕГИОН

Бајденова администрација због Трампове победе убрзава судски процес против Додика?

Чињеница да је процес против Милорада Додика нагло убрзан оставља сумњу да је промена на врху у Америци подстакла одлазећу Бајденову администрацију да натера Суд БиХ да што пре заврши поступак и донесе меру забране бављења политиком актуелном председнику Републике Српске, кажу саговорници Спутњика.
Sputnik
У Суду БиХ у Сарајеву чини се да је убрзано суђење председнику Републике Српске Милораду Додику и вршиоцу дужности директора Службеног гласника РС Милошу Лукићу, које је Тужилаштво БиХ оптужило за неизвршавање одлука тзв. високог представника у БиХ, после председничких избора у Америци на којима је победио републиканац Доналд Трамп.

Необично убрзање процеса

Адвокат Милорада Додика Горан Бубић дели сличан утисак и то, како каже, на основу чињеница.
„Евидентно је да се поступак убрзао и то се види између осталог и по густини заказивања претреса где ми имамо три главна претреса у три узастопне среде. То није случај у другим предметима јер на суду БиХ има пуно старијих, вишегодишњих предмета, а ово по критеријуму старости уопште није стар предмет, односно оптужница датира од прошле године,“ примећује Бубић.
То значи, каже он, да по критеријуму старости нема никаквих разлога да се поступак одједном убрзава и да имамо више од једног процеса месечно, евентуално два.
„Дакле, ова густина открива праву позадину а то је да је у питању политичка мотивација, па и можда завера да се воља народа изигра на начин тако да се Додик искључи из политичког живота овом диктатуром правосуђа,“ објашњава наш саговорник.
Он каже да се код "монтера" овог читавог процеса који се одвија преко леђа удворичког тужилаштва БиХ запажа нервоза још од локалних избора 6. октобра који су показали да Додикова странка има недвосмислено најјачу подршку од свих странака унутар БиХ.
„Сад је та нервоза појачана резултатима председничких избора у Америци јер од јануара идуће године на чело ове државе долази председник који је промотер суверенистичке политике, за разлику од ових назови либерала који су свет довели до тачке где смо“. напомиње он.
Бубић каже да се се у процесу против Додика убацују документи који нису веродостојни и у све увлачи тумач за енглески језик од кога се тражи да гарантује нешто што не може да гарантује.

Налог одлазећег америчког амбасадора

Бањалучки политиколог Анђелко Козомара има своје мишљење које се односи на ову тему. Како каже, не треба имати превелика очекивања од промене администрације у Америци али се такође слаже да је садашњи представник одлазеће америчке администрације у БиХ амбасадор Мајкл Марфи засигурно особа која је учинила највише зла Републици Српској и њеном председнику и грађанима.
„Негирање Шмитових закона и оцене да се то окарактерише као кривично дело је одлука Мајкла Марфија, америчког амбасадора коме је дужност престала у септембру. Он је вршио притисак на суд и тужилаштво, и то је јавна тајна, да се овај процес убрза и наредио да пресуда малтене буде таква да није битно колико ће Додик бити осуђен и којом казном, већ да је битно да му се изрекне мера забране обављања политичке функције. То је и Бакир Изетбеговић у једној својој несмотреној изјави рекао, односно одао,“ подсећа Козомара.
Република Српска је, додаје Козомара, на то упозорила јавност као и на то да је РС спремна на одговор и да ће Додик сигурно остати у политици на овај или онај начин, невезано за ту заштитну меру коју очекујемо да му се изрекне по налогу одлазећег америчког амбасадора.
РЕГИОН
Аплауз и „Пукни зоро“ испред Суда БиХ у Сарајеву у знак подршке Додику /видео/
Погледајте и:
Коментар