Иако западни експерти оцењују да ће Украјини бити потребно најмање пет година да направи сопствено нуклеарно оружје, директор Центра Валентин Бадрак сматра да би то могло да се деси брже, наводи британски медиј.
Бадрак је оценио да ће Украјина већ за шест месеци моћи да демонстрира далекометне балистичке ракете са дометом од хиљаду километара, као и да би „Велика Британија могла да пружи помоћ Украјини у производњи нуклеарног наоружања ако Вашингтон значајно смањи подршку Кијеву“.
У извештајима центра се наводи да „прављење једноставне атомске бомбе, као што су Сједињене Америчке Државе урадиле у оквиру Менхетн пројекта, не би био тежак задатак 80 година касније“.
„Тајмс“ пише да би, због недостатка капацитета за обогаћивање уранијума у Украјини, за стварање нуклеарног оружја могао да се користи реакторски плутонијум екстрахован из истрошеног нуклеарног горива.
Резерве таквог плутонијума у Украјини процењене су на седам тона, што аутори извештаја сматрају довољним за произвоњу стотина тактичких бојевих глава са од неколико килотона ТНТ-а.
Употреба реакторског плутонијума у нуклеарном оружју захтеваће коришћење сложених технологија, које се процењују као доступне Украјини, напоменули су стручњаци.
У документу, који је, према писању „Тајмса“, предат заменику украјинског министра одбране, а представљен и руководству предузећа украјинског војно-индустријског комплекса, говори се о могућности да Украјина иступи из Споразума о неширењу нуклеарног оружја.
Према речима једногод његових аутора, Алексеја Ижака, Украјина би наводно могла да употреби сопствено нуклеарно оружје за нападе на руске „ваздухопловне базе, концентрације војске, индустријске или логистичке објекте“.
Штавише, снага би била непредвидљива, јер би се користили различити изотопи плутонијума, закључио је он.
Погледајте и: