Према овој анализи, стопа обољевања од дијабетеса код одраслих удвостручила се са око седам на око одсто у периоду између 1990. и 2022. године, уз највећи пораст у земљама са ниским и средњим приходима.
Студија је прва глобална анализа стопе дијабетеса и лечења у свим земљама, преноси Гардијан.
Научници са НЦД-РисЦ-а у сарадњи са Светском здравственом организацијом користили су податке о више од 140 милиона људи старијих од 18 година из више од 1.000 студија у различитим земљама.
Они су применили статистичке алате како би омогуц́или тачна поређења преваленције и третмана између земаља и региона.
Студија указује и на све вец́е здравствене неједнакости. Више од половине свих случајева дијабетеса у свету концентрисано је у четири земље.
Од оних са дијабетесом 2022. године, више од четвртине (212 милиона) живело је у Индији, 148 милиона у Кини, 42 милиона у САД и 36 милиона у Пакистану. У Индонезији је регистровано 25 милиона дијабетичара, а у Бразилу 22 милиона случајева.
Прошле године у свету је било око 828 милиона људи старијих од 18 година с дијабетесом типа 1 и 2, наводи се у студији и додаје да се међу одраслима у доби изнад 30 година 445 милиона или њих 59 посто не лечи.
Светска здравствена организација раније је проценила да око 422 милиона људи у свету има дијабетес, хроничну метаболичку болест која укључује повишен ниво шећера у крви, а која може оштетити срце, крвне жиле, живце и друге органе ако се не лечи.