Коментаришући оцену одржаног разговора коју је објавила руска страна, Лавров је истакао да је Кремљ јасно изложио процену телефонског разговора Путина и Шолца и да нема ништа да дода поводом тога.
Он је такође истакао да је прочитао и саопштење немачке Владе у ком се наводи да је Шолц осудио руску агресију и нагласио да ће Немачка бити уз Украјину онолико колико то буде било потребно.
„То је оно што Немци и други чланови Европске уније и НАТО-а јавно говоре у сваком случају. И када се чује: ‘Бићемо уз Украјину онолико колико је то неопходно’, поставља се питање: ‘Неопходно коме?’. То апсолутно није потребно украјинском народу. Још једном понављам да је Кремљ своје процене јасно изложио у објављеном саопштењу“, рекао је Лавров новинарима на крају учешћа на међународном форуму о питањима мира и безбедности „Сир Бани Јас“ у Аби Дабију.
Москва чека Трампове предлоге за решавање украјинске кризе
Поред тога, говорећи о начинима решавања украјинске кризе, Лавров је поручио да Москва нема представу на који начин би новоизабрани амерички председник Доналд Трамп могао да реши украјински сукоб, иако ће чекати његове предлоге.
„Чекамо предлоге. Ми константно истичемо када нас питају за то да, у сваком случају, политичар који говори да није за рат, већ за мир, заслужује пажњу. А, шта ће конкретно бити предложено, не знамо. Наш став је јасно формулисао председник Путин током његовог говора у Министарству спољних послова у јуну“, нагласио је Лавров.
Он је још додао да степен реалности приликом процене ситуације у Украјини међу учесницима блискоисточног форума у Абу Дабију расте.
Кина и Русија имају позитиван дијалог о сарадњи Москве са Северном Корејом
Дипломата се још осврнуо на објаве низа медија да је Кина незадовољна блиском сарадњом Русије и Северне Кореје, као и да је циљ таквих објава да се унесе раздор у односе Москве и Пекинга.
„Не знам шта се крије иза тога, али поента је да се вероватно, погоршају односи Москве и Пекинга. Никаквих захтева од Кине по том питању није било. Кинеске власти и ми се редовно консултујемо о координисању својих дејстава који се односе на проблеме које стварају Американци и савезници на Корејском полуострву и око њега. То је све што могу рећи. Имамо веома позитиван дијалог на ту тему“, казао је министар.
Русија на време проценила циљ распоређивања америчких ПРО система у Европи
Поред тога, говорећи о распоређивању америчких система противракетне одбране у Европи, Лавров је констатовао да су процене Русије које се односе на циљеве размештања таквих система потпуно оправдане и да је то покушај стварања предности у конфронтацији са Москвом.
Он је подсетио да су САД својевремено саопштавале да је сврха тог потеза одбрана од Ирана или Кине.
„Ми смо, анализирајући њихове планове, одмах рекли да то нема везе са Ираном, већ је покушај стварања једностране предности у конфронтацији са Русијом, појачавања напетости, спровођења политике обуздавања Русије. Наше процене су апсолутно оправдане“, казао је Лавров.
Америчка база ПРО „Еџис“ званично је отворена 13. новембра у пољском Редзикову, 165 километара од границе са Русијом.
Погледајте и: