СВЕТ

Шта се то дешава у Француској: Ле Пеновој би унапред да осујете председничку кандидатуру

Тешко је замислити да у афери која се сервира Марин Ле Пен, лидеру опозиционог француског покрета Национално окупљање, нема умешаних прстију актуелне власти Француске која тиме покушава да спречи њену кандидатуру на наредним председничким изборима.
Sputnik
Ово је оцена политиколога Душана Гујаничића из Института за политичке студије након што је Марин Ле Пен демантовала оптужбе да је умешана у финансијске малверзације за које је оптужује фрацуско тужилаштво, уз тврдњу да да њу и њену странку желе да уклоне са политичке сцене подметањем лажних афера.

Оправдана сумња да власт притиска тужилаштво

„Она је истакла у старту да је ово покушај да се она спречи да учествује на председничким изборима у Француској 2027. године, с обзиром да би осуђујућа пресуда нужно повукла и немогућност избора на јавне функције у трајању од пет година, како то француски закон предвиђа,“ објашњава Гујаничић.
Наш саговорник додаје да постоје одређене сумње да је у све умешала прсте извршна власт у Француској, с обзиром да постоји и институционални а сигурно и ванинституционални притисак на тужилаштво.
„Остаје да пратимо ситуацију али та сумња постоји и постојаће све до завршетка тог процеса,“ каже он.
Негативна пресуда по Ле Пенову би свакако био озбиљан политички ударац за њу, констатује саговорник Спутњика, али исто тако верује да би она наставила да пориче умешаност у ову аферу.
„Тешко је замислити да у овој афери нема никаквих политичких задњих намера, али не улазим у то да ли су оптужбе тачне или не. У сваком случају, то не би била само осуда него би то нанело велики ударац и њеној идеологији која би свакако опстала, али мање јака. То би убрзало и крај њене личне политичке каријере,“ каже он.
Ако би, пак, пресуда била ослобађајућа то би дало додатни ветар у леђа Ле Пеновој и снажан политички подстрек да и даље покушава освоји функцију председника Француске, закључује Гујаничић.

Оптужбе за финансијске махинације

Подсећања ради, фрацуско тужилаштво тражи пет година робије за Ле Пенову и још 24 њена партијска сабораца због афере која је добила на тежини овог лета, а поводом које је суђење почело у септембру ове године пред судом у Паризу. Наиме, ради се о оптужбама за наводне финансијске махинације које је, како тврди тужилаштво, починио тадашњи Национални фронт Ле Пенове у оквиру Европског парламента између 2004 - 2016. године тако што је развио читаву мрежу фиктивних запошљавања чиме је злоупотребио европске фондове а средства онда преусмеравао у партијске сврхе.
У јулу ове године на парламентарних изборима у Француској десничарска странка Национално окупљање била је велики победник првог изборног круга са 33,5 одсто освојених гласова, што значи да је та партија могла да обезбеди између 240 и 270 посланика у новом сазиву Националне скупштине.
Погледајте и:
Коментар