ЕКОНОМИЈА

Ко је и колико изложен сајбер претњама у свету финансија и економије

Стручњаци за сајбер безбедност у финансијском сектору указују да су садашњи трендови такви да опада број напада традиционалним банкарским или финансијским малверима за личне рачунаре, док сајбер претње за паметне телефоне расту.
Sputnik
У извештају компаније „Касперски“ наводи се да су њихова даљинска мерења показала да се ове године број корисника погођених мобилним финансијским претњама повећао више него двоструко, тачније за 102 одсто на глобалном нивоу у односу на 2023. годину.
Очекује се да ће се овај тренд наставити и у 2025. години, саопштила је ова компанија.
Током ове године, дошло је до пораста броја сајбер напада подржаних вештачком интелигенцијом, повећања преварантских активности усмерених на директне системе плаћања, пораста броја open-source пакета са бекдорима, појаве још софистицираније рансомвер технике и друго.
У 2025. години очекују се даљи напредак рансомвер техника, односно уцењивачких софтвера.
Први напредак огледа се у томе што ће рансомвер добити могућност тајне манипулације или уноса нетачних података у базе података, уместо да само шифрује податке. Чак и када се дешифрује, ова техника „загађења података“ доводи у питање тачност целокупног скупа података предузећа.
Други напредак подразумева да како се квантно рачунарство буде развијало, напредне рансомвер организације почеће да користе пост-квантну криптографију.
Трећи се огледа у томе што се предвиђа да ће рансомвер као услуга расти, па ће мање искусни актери моћи да покрену софистициране нападе користећи пакете који коштају свега 40 долара, чиме ће се повећати број инцидената. Током следеће године, очекује се и пораст напада заснованих на украденим информацијама.
Остале важне прогнозе укључују нападе на централне банке и иницијативе отвореног банкарства а то ће бити напади на системе инстант плаћања које воде централне банке. Као резултат тога, сајбер криминалци би могли добити приступ осетљивим подацима.
Очекује се и повећање напада на ланце снабдевања у open-source пројектима, све веће усвајање вештачке интелигенције у области сајбер одбране те појава нових претњи заснованих на блокчејн технологији.
Погледајте и:
Коментар