„Европи је потребна сарадња са Русијом. Морамо да разговарамо, а када то не могу Брисел и ЕУ, онда то морају да учине земље ЕУ, као што су Француска или Немачка“, истакао је Александар фон Бизмарк, бизнисмен и потомак чувеног немачког канцелара Ота фон Бизмарка.
Он је, у оквиру симпозијума посвећеном сарадњи БРИКС-а и ЕУ, одржаном на руској савезној територији Сиријус у близини Сочија, говорио на тему „Улога јавних институција у ублажавању геополитичких тензија у савременом свету“.
„Европи је потребна сарадња са Русијом. Морамо да разговарамо...“
© Sputnik / Alexey Nikolskiy
/ „Немачка је у најбољој позицији да разговара са Русима јер смо пријатељи толико година“, истакао је Александар фон Бизмарк.
Он је додао да је то потребно ради будућности БРИКС-а.
„Када се Немачка и Русија удруже, то ће помоћи Европи“, поручио је Александар фон Бизмарк.
Немачка се, иначе, суочила са стагнацијом, високим ценама енергената, губитком конкурентности и деиндустријализацијом због придруживања кратковидој економској политици Европске уније да ограничи куповину руских енергената и уведе санкције Русији због украјинске кризе.
Симпозијум на територији Сиријуса одржан је под мотом „Улога државе, науке и друштва у развоју друштвено-економске сарадње БРИКС+ и европских земаља и организација“ и усмерен је ка отварању нове странице у односима са конструктивним друштвено-политичким снагама у Европи.
Међу позваним гостима су и посланици Европског парламента из Грчке, Словачке и Чешке, као и посланици националних законодавних тела Бугарске, Немачке, Србије и других земаља.
Организатори су га назвали догађајем „за пробијање леда који отвара пут за обнављање пуноправног међупарламентарног и јавног дијалога између истока и запада Европе, а преко тога и између политичког Запада и Глобалног југа“.
„Данас бисмо желели да направимо велики корак напред ка међусобном разумевању и да обновимо озбиљан дијалог о будућности света у коме живимо“, истакао је на отварању симпозијума Алексеј Громико, директор Института за Европу Руске академије наука.
Прва сесија је била посвећена улози БРИКС-а и европских земаља у изградњи праведнијег и за обе стране кориснијег светског економског поретка, док је друга била посвећена значају интеракције БРИКС-а и Европе у контексту актуелних геополитичких потреса великих размера.
Погледајте и: