Дачић је најавио да ће се ускоро на јавној расправи али и у скупштинској процедури наћи Закон о изменама и допунама закона о безбедности саобраћаја на путевима, којим ће бити пооштрене санкције али и прецизније формулисане одређене одредбе закона, у циљу смањења броја саобраћајних незгода.
Указао је и да су саобраћајне несреће водећи узрок смртности деце и младих до 29 година у свету.
После извођења симулације саобраћајне незгоде на Новом Београду, где су све хитне службе демонстрирале поступање у таквим ситуацијама, Дачић је рекао да према подацима УН, 1,35 милиона људи у свету годишње гине у саобраћајним несрећама, а да је 50 милиона повређено.
„У Србији је ситуација слична. Годишње гине 500 људи у саобраћајним несрећама, од чега је десеторо деце, док је 3.000 људи повређено“, навео је Дачић.
Он је истакао да је овај дан прави дан да упозоримо да је довољан тренутак непажње да се догоди саобраћајна несрећа.
„Не смемо да извештаје о безбедности саобраћаја прихватамо само као статистику и теорију. То су људски животи, то су наши суграђани, наши познаници и пријатељи, чланови породице“, рекао је Дачић.
Нагласио је да МУП ради све да умањи број саобраћајних несрећа и смањи њихове последице, али да је одговорност за то на сваком учеснику у саобраћају.
Додао је да Стратегија о безбедности саобраћаја за период од 2023. до 2030. године као један од посебних циљева предвиђено је унапређено деловање хитних служби након саобраћајне незгоде и успостављање хеликоптерске службе хитне медицинске помоћи, која ће имати кључну улогу у спасавању живота, посебно у ситуацијама када је време кључно.
Нагласио је да безбедност у саобраћају није само одговорност државе, већ свакога од нас.
„Поштујте правила саобраћаја и вежите појас, не користите мобилне телефоне током вожње и никада не возите под дејством алкохола или других опојних средстава. Као потпредседник владе и министар унутрашњих послова искористићу сва своја овлашћења и кредибилитет како би се теми безбедности саобраћаја дао значај и простор какав заслужује“, поручио је Дачић.
У вежби симулације саобраћајне незгоде на Новом Београду учествовали су припадници Управе саобраћајне полиције, Хеликоптерске јединице МУП-а, Сектора за ванредне ситуације, Заводу за ургентну медицину Београд и волонтери Црвеног Крста.
Светски дан сећања на жртве саобраћајних незгода установљен је Резолуцијом Уједињених нација 2005, а од 2007. године се обележава у Републици Србији.
Погледајте и: