СВЕТ

Си Ђинпинг: Кина се залаже за мир у Украјини, спроводи посредничку дипломатију

Кина улаже напоре за постизање мира по украјинском питању, изјавио је кинески председник Си Ђинпинг на састанку са председником САД Џозефом Бајденом у Лими.
Sputnik
„Став и поступци Кине у вези са украјинском кризом увек су били фер и праведни. Кина спроводи посредничку дипломатију’ и посредује зарад унапређења мировних преговора, улаже напоре за постизање мира и тежи деескалацији“, истакао је Си Ђинпинг, преноси Министарство спољних послова Кине.
Говорећи о наводима за сајбер-нападе из Кине, кинески председник је рекао да за то нема доказа.
„Не постоје никакви докази који подржавају ирационалне тврдње о такозваним сајбер-нападима из Кине. Сама Кина је мета међународних сајбер-напада и доследно се супротставља свим њиховим облицима и активно бори против њих“, рекао је Си.
Он је додао и да је обуздавање Кине неразумно и осуђено на неуспех.
„Нови хладни рат не сме да почне и у њему се не може победити. Обуздавање Кине је неразумно, неприхватљиво и осуђено на неуспех“, оценио је кинески лидер.
Према његовом мишљењу, концепт националне безбедности не може се користити као изговор за обуздавање других земаља.
Такође је приметио да су „противречности и разлике између две велике земље као што су Кина и САД неизбежне“.
„Међутим, једна страна не треба да подрива кључне интересе друге, а још мање да тежи сукобу или конфронтацији“, оценио је он.

Тајванско питање – црвена линија

Говорећи о Тајвану, кинески председник рекао је да је то питање црвена линија која се не сме прећи.
„Питање Тајвана, демократија, људска права, путеви и систем Кине и њено право на развој су четири црвене линије за Кину. Оне се не могу оспоравати нити прелазити. Оне су најважнија ограничења и безбедносне гаранције за односе између Кине и Сједињених Америчких Држава“, нагласио је Си.
Како је навео, принцип једне Кине и три заједничке кинеско-америчке изјаве представљају политичку основу односа између Кине и Сједињених Америчких Држава.
„Они се увек морају поштовати“, додао је кинески лидер.
Он је додао да, уколико САД буду говориле једно, а радиле друго, то ће поткопати поверење између Пекинга и Вашингтона.
Си Ђинпинг је напоменуо да је сарадња између Кине и САД „од кључног значаја не само за економију, трговину, пољопривреду, борбу против наркотика, законодавство и здравство, већ и за борбу против глобалних изазова као што су климатске промене, вештачка интелигенција и решавање акутних међународна питања“.
СВЕТ
Бајден и Си: О коришћењу нуклеарног оружја треба да одлучују људи, а не вештачка интелигенција
Погледајте и:
Коментар