ДРУШТВО

Обнова Руске цркве у срцу Србије крај које лежи срце јунака по коме је Толстој створио Вронског

Поводом 185. година од рођења пуковника Николаја Рајевског који је као добровољац погинуо у Првом српско-турском рату, министар културе Републике Србије Никола Селаковић обишао је радове на санацији Храма Свете Тројице у Горњим Адровцима у народу познатог као Руска црква.
Sputnik
Цркву је 1903. године подигла Марија Рајевски, у спомен на свог девера пуковника Рајевског који је као добровољац погинуо у бици код Алексинца 2. септембра 1876 године.
Тело Николаја Рајевског предато је уз највише војне почасти његовој мајци и он је сахрањен у Русији, а срце му је, по сопственој жељи, сахрањено Србији, у порти манастира Свети Роман.
Споменик на месту на којем је сахрањено срце Николаја Рајевског
Херојска личност Николаја Рајевског инспирисала је писца Лава Толстоја за лик грофа Вронског у роману „Ана Карењина“.
Храм, подигнут на месту погибије пуковника Рајевског постао је место сабирања православног народа који је чувао успомену на руске добровољце који су пристигли у помоћ српском народу у борби за слободу.
Грађен у византијско-српском стилу, овај архитектонски бисер привлачи посетиоце и због богатог фрескописа где се посебно издвајају композиције Покрштавање Русије и Крунисање цара Душана. Ипак, највећу пажњу посетилаца привлачи портрет пуковника Рајевског осликан на западној страни Храма.
Поштанска марка са ликом Николаја Рајевског
Више од једног века, храм попут неког светионика чува успомену на нераскидиво братство руског и српског народа, али године неумитно на њему остављају трагове. О потреби да се светиња обнови се дуго говорило, али је у реализацији увек негде запињало, све до краја 2021 године када је председник Србије Александар Вучић, одговарају на питање руског новинара, обећао да ће се руска светиња у Горњим Адровцима обновити.
Фреске из Храма Свете Тројице у Горњем Адровцу
Током претходних година један део радова на санацији храма је урађен, али је током радова дошло до нових компликација које су време обнове продужиле. Једна од њих је проналазак и замена истоветних фасадних плочица како би се задржао првобитни изглед цркве
По речима министра Селаковића, који је у пратњи Епископа нишког Арсенија, директора Руског дома Евгенија Баранова и представника амбасаде Руске Федерације у Београду обишао радове, обнова храма би требало бити завршена до 2026. године када се навршава 150 година од смрти пуковника Рајевског.
Помен у манастиру Свети Роман
По обиласку радова, у порти манастира Свети Роман покрај гроба у коме је сахрањено срце руског добровољаца, Епископ нишки Арсенијре служио је помен, након којег је у гостопримници манастира одржана промоција специјалног издања поштанских марака издатих у част 185. година од рођења пуковника Рајевског.
Погледајте и:
Коментар