РУСИЈА

Кисељов: Неоспорно је – мир почива на нуклеарној равнотежи Русије и САД

Мир почива на нуклеарној равнотежи Сједињених Америчких Држава и Русије, ту чињеницу нико не може да порекне, изјавио је генерални директор медијске групе „Русија севодња“, чији је део и агенција Спутњик, Дмитриј Кисељов.
Sputnik
Према његовим речима, Русија апсолутно не жели даљу ескалацију, залаже се за мир и фактички за идеологију мултиполарног света у последњих 25 година.
„Русија у суштини представља интелектуалну авангарду мултиполарног света последњих 25 година“, истакао је он, говорећи на панелу „Нове могућности сарадње индијских и руских медија: јачање веза између народа Индије и Русије“, у организацији Спутњика.
Кисељов је подсетио да је све почело 2000. године када се у Русији појавио руски председник Владимир Путин, а у Сједињеним Америчким Државама Џорџ Буш Млађи и сваки од њих је понудио свој модел света.
Кисељов је подсетио да је Џорџ Буш након напада на Куле близнакиње у Њујорку рекао да је јасно да Америка мора бити лидер и да је то њена улога. Додао је да је Вашингтон желео да гради свет по својим правилима и да буде светски полицајац.
„Резултат је очигледан – многобројни ратови. Убили су стотине хиљада људи, ако не и милионе. До сада није познато колико је страдало у Ираку. Тај рат је био проглашен неправедним“, истакао је новинар.
Кисељов је нагласио да се неправеднима могу прогласити и сви остали ратови које су САД покретале и водиле.
Русија је, међутим, предложила другачији модел света, мултиполарни.
„Према овом моделу свако може да буде оно што јесте. Односно, ми никоме ништа не намећемо. Једноставно, инсистирамо на аутентичности“, поручио је Кисељов.
Он је такође подсетио да је глобална већина подржала концепцију мултиполарног света и да се она одражава у различитим организацијама, од Шангајске организације за сарадњу (ШОС-А) до БРИКС-а.
Кисељов је подсетио на Самит БРИКС-а у Казању који је одржан у октобру и који је окупио 36 држава, односно, 58,5 одсто светског становништва, према његовој личној процени.
„Тамо су биле донете веома важне одлуке и било је врло битних културних иницијатива и сви су били веома заинтересовани једни за друге“, нагласио је Кисељов.
Према његовим речима, Русија управо то и предлаже и управо то оличава формирање те глобалне већине и фактички новог светског поретка.
„Русији су, наравно, важне и савремене форме, технологије у медијима, али и садржај, оно што се говори. То је још једна могућност за развој глобалне већине, укључујући и Индије која је најмногољуднија земља на свету“, закључио је Кисељов.
Погледајте и:
Коментар