Он је после седнице рекао да ће држава бити јача од свих тих изазова, водећи мудру спољну политику, а са друге стране позивајући на поштовање законитости и јавног реда и мира унутар земље.
Како је рекао, на седници је разматрано неколико питања, пре свега геополитички изазови са којима се Србија суочава и безбедносна ситуација у Србији и у региону.
"Када је реч о геополитичким изазовима, ситуација у свету је све више нестабилна и оптерећена сукобима, и све више иде у сваком смеру. То подразумева да се сви морамо спремати за свакакав развој ситуације. То значи да Србија обезбеди и довољне резерве и довољно капацитета да може да опстане у тој ситуацији у смислу функционисања живота", рекао је Дачић.
Додао је да то значи да се обезбеде резерве, али и да Србија води успешну спољну политику која ће омогућити да ми не трпимо последице због тих великих сукоба на геополитичком плану.
"Када је реч о регионалним факторима, расправљали смо о ситуацији на Косову и Метохији, која је оптерећена сталном екстремистичком политиком приштинског руководства, која није усмерена ка тражењу мирних решења, него је усмерена ка даљем наоружавању, ка спровођењу насилних радњи и инцидентима који су, пре свега, етнички мотивисани, са циљем да се Срби иселе и протерају са КиМ", рекао је министар.
Додао је да Србија има и безбедносне проблеме који су оптерећени унутрашњим разлозима.
Дачић је истакао да људи имају политичко право да организују мирне протесте или мирна окупљања, како је то дефинисано законом, али је указао да већина тих скупова уопште није пријављена и није по закону.
"Полиција не реагује из жеље да не компликује ситуацију. Ако се придржавају закона, они би морали да пријаве сваки скуп и да би се тачно знало ко су организатори који би требало да одговарају. Значи, против свих који чине кривична дела и прекршаје, биће поднете кривичне и прекршајне пријаве. И то никакве везе нема са политиком, има везе са насиљем", истакао је Дачић.
Министар је рекао да је спољно-политичка ситуација компликована и независна од Србије пошто зависи од великих сила и њихових односа.
"Грађани треба да имају веру у своју државу и у своју државну руководство, да ће водити политику која је у најбољем интересу пре свега Србије и српског народа и свих грађана Србије. Политику која ће водити рачуна о томе како да нађемо најбоље могуће место и најбољи могући пут за Србију у овим тешким условима великих конфликата који постоје у свету, а да истовремено заштитимо наше националне и државне интересе и да истовремено заштитимо и наш други глобални стратешки циљ, а то је наш пут ка ЕУ", рекао је Дачић.
Погледајте и: